Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Zahraničí » Jak v EU dopadly zátěžové testy důchodového pojištění?

Jak v EU dopadly zátěžové testy důchodového pojištění?

11.2.2016, Zahraničí, EIOPA

Jak v EU dopadly zátěžové testy důchodového pojištění?

Evropský orgán pro pojišťovnictví a důchodové pojištění zaměstnanců (EIOPA) informoval o výsledcích zátěžových testů důchodového pojištění zaměstnanců v EU.

Cílem zátěžových testů bylo vytvořit komplexní obraz o heterogenním evropském zaměstnaneckém důchodovém pojištění, otestovat odolnost dávkově definovaných a hybridních důchodových systémů vůči nepříznivému vývoji na trhu a rostoucí předpokládané délce života. Dále měl identifikovat potenciální slabá místa a definovat, jak odhalit oblasti, na které se v budoucnosti musí dohled zaměřit.

Testu se zúčastnilo sedmnáct zemí Evropského hospodářského prostoru, ve kterých má sektor zaměstnaneckého důchodového pojištění významný podíl s více jak 500 miliony euro v aktivech.

Společná metodika pro různé země EU

Aby bylo možné různorodé výsledky testů porovnat, orgán EIOPA vypracoval společnou metodiky využívající hodnocení aktiv a pasiv konzistentních s daným trhem.

Zároveň vykonal hodnocení na základě národních bilancí. Dávkově definované a hybridní důchodové systémy ukázaly relativní odolnost vůči permanentnímu poklesu míry úmrtnosti o 20%. Zároveň se ukázaly být citlivější na náhlý pokles úrokových sazeb, růst míry inflace a na prudký pokles cen aktiv.

Satelitní modul pro příspěvkově definované důchodové systémy naznačil, že výši důchodů ve velké míře ovlivňuje množství času, které zbývá účastníkům důchodového plánu pro odchod do důchodu.

Nejstarší členové důchodového plánu mají nejvyšší hodnotu důchodu a nejkratší čas na oživení důchodů po předcházejícím snížení cen aktiv. Na důchody nejmladších účastníků plánu nejvíce dopadá dlouhodobě nízká míra návratnosti aktiv.

Gabriel Bernardino, předseda EIOPA uvedl: „Zátěžové testy důchodového pojištění zaměstnanců byly první zkouškou tohoto druhu vykonanou na úrovni Evropské unie. Tyto testy pomohly prohloubit poznatky o vlivu, jaký mohou mít různé krizové scénáře na odolnost důchodových plánů. I když pasiva důchodových plánů mají výrazně dlouhodobý charakter, je důležitá připravenost dohledu řešit hrozící rizika transparentně. Je třeba neustále analyzovat, jak dlouhodobě nepříznivé podmínky na trhu ovlivňují správu přispěvatelů a jaký to může mít vliv na finanční stabilitu a reálnou ekonomiku.

Zátěžové testy v 17 zemích

Testů se zúčastnilo Rakousko, Belgie, Kypr, Německo, Dánsko, Island, Irsko, Itálie, Lucembursko, Holandsko, Norsko, Portugalsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie. Island se na testech zúčastnil dobrovolně. Finsko, které přesahuje hranici 500 mil. eur, se nezúčastnilo vzhledem k zanedbatelnému významu pojistného trhu IORP (Instituce zaměstnaneckého důchodového zabezpečení) v porovnání se státním důchodovým systémem.

Kompletní zprávu v anglickém jazyce naleznete zde.

Zdroj: EIOPA

Facebook Twitter

Související články

02.05.2014Evropský regulátor EIOPA zahájil zátěžové testy pojišťoven
07.07.2011Všechny pojišťovny ve Velké Británii prošly zátěžovými testy

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.