Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Zahraničí » Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.

Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.

8.7.2015, Zahraničí, iHNED

Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.

Mezinárodní sankce, uvalené na Írán před pěti lety, budou brzy končit a Teherán se na to začíná připravovat. Dluh, který má vůči Exportní garanční a pojišťovací společnosti, zatím znemožňuje navázání na předchozí spolupráci s českými firmami, a proto začíná dluh splácet.

Výše dluhu dosahuje několika set milionů korun. Jedná se o dva nesplacené úvěry, které v současné době leží na bedrech EGAPu. Ty vznikly, když byly Íránské banky vyřazeny sankcemi z mezinárodního systému SWIFT. To se teď má však měnit.

Jelikož je pro ostatní komerční pojišťovny stále velmi rizikové a problematické pojišťovat zakázky českých firem v této zemi, je spolupráce EGAP nezbytná. Vedení pojišťovny dalo i proto jasně najevo, že pokud nebudou dluhy uhrazeny, žádný další export do Íránu nepojistí.

Íránská banka Tejarat (současný dluh 12,5 milionu eur) tedy poslala EGAP dvě ze sedmi chybějících splátek a ke splacení dluhu se rozhodla i druhá banka Saderat. Ta kvůli sankcím, přestala splácet od roku 2003 a současná pohledávka za 100 tisíc tun kolejnic činí okolo osmi milionů dolarů.

Pohledávka je ve vlastnictví EGAP, banka Saderat sice slovně deklaruje ochotu platit, ale platby nezaslala s tím, že nenašla vhodný platební kanál. Máme ale na tento případ záruku íránského ministerstva financí,“ uvádí mluvčí EGAP Hana Hikelová

Dodává ale, že Saderat letos v květnu předala EGAP nový seznam bank, přes které by podle ní šly peníze převést. „Návrh nyní posuzujeme a řešíme, jak peníze dostat do Česka. Také íránský ministr financí, který byl v Česku v květnu, potvrdil, že případ bude dořešen.“ EGAP a Saderat nyní hledají banku, která je ochotná a schopná peníze z Íránu převzít a poslat do Evropy.

Vývoz z ČR do Íránu

Írán byl a stále i je pro Česko lukrativní zemí a to jak pro EGAP, který za dobu své existence pojistil 111 případů za téměř 19 miliard korun, tak i pro české firmy, které zde stavěly hliníkárnu, podílely se na budování elektráren i cukrovarů. Přestože největší projekty mají již rozdělené společnosti ze Spojených států, pro ČR bude zajímavé spolupracovat i na těch menších.

Zdroj: iHNED

Facebook Twitter

Související články

01.06.2015Automobilový trh na Ukrajině se hroutí. EGAP vyplatil za export 800 milionů Kč
09.04.2015EGAP přišel s novým bodovým posouzení exportu
05.01.2015EGAP skončil v loňském roce kvůli ukrajinské krizi v miliardové ztrátě
23.09.2014Vývozci se obávají omezení podpory ze strany exportní banky a EGAPu
04.08.2014Egap a české banky tratí kvůli Balli Steel  

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.