Téma » Zákony přehledně, zdarma a pro každého, rozhodla vláda

Zákony přehledně, zdarma a pro každého, rozhodla vláda

2.11.2015, Téma, oPojištění.cz

Zákony přehledně, zdarma a pro každého, rozhodla vláda

Vláda schválila vytvoření volně přístupné databáze českých zákonů a mezinárodních úmluv, ke které bude mít každý občan ČR přístup zdarma.

 


Jak se říká, neznalost neomlouvá. Jak však máme dodržovat veškeré zákony, ustanovení, paragrafy, nová znění, když legislativa se ve všech oborech mění rychlostí blesku a zákony, které jsme si knižně zakoupili před dvěma lety, již nejsou aktuální? To, že v současnosti nejsou občanům k dispozici zdarma plná znění zákonů, které mají dodržovat, by se dalo považovat za paradox. To by se však mělo změnit.


Vláda schválila návrh zákona, který by měl zajistit zveřejňování zákonů, právních předpisů a mezinárodních smluv v elektronické formě. Vše by mělo být dostupné skrze volně přístupnou internetovou databázi. Zákon by měl platit od roku 2019 a má umožnit přehledné zveřejnění všech platných zákonů v aktuálních verzích a také dalších předpisů a mezinárodních smluv, kterými se musíme řídit.


V současnosti je možné si zákony zakoupit v tištěné podobě, případně je za poplatek stáhnout od soukromých komerčních subjektů na internetu. Zde však není garantována aktuálnost dokumentů. Nemluvě o nedostatečné přehlednosti v současných systémech.


Pořádek by v tom měl podle čerstvého zákona udělat stát a vytvořit centrální, přehlednou správu zákonů na internetu. Na tento projekt, který by měl stát 527 milionů korun, dostane Česká republika dotaci z Evropské unie ve výši 434 milionů. Celý systém by měl být připraven k použití v roce 2018. Informaci zveř

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

26.10.2015Novela zákona o pojišťovnictví. Jak to vidí pojišťovny.
02.10.2015Pojišťovny kvůli novele zákona ukončují smlouvy s cestovkami
01.10.2015Nešťastná novela zákona o cestovním ruchu právnickým okem
22.09.2015Občanský zákoník vyvrací mýtus, že není možné změnit pojištění odpovědnosti
18.09.2015Zákon o pojišťovnictví vrácen zpět do druhého čtení
16.07.2015Zákon o kybernetické bezpečnosti a informačních systémech pojišťoven
26.06.2015Iniciativa pro finanční gramotnost vnímá vývoj ohledně novely zákona o pojišťovnictví s obavami
25.06.2015Na nový zákon o obchodních korporacích přešlo 80 % firem

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.