Téma » Únor měsíc pojištění » Riziko úrazu v životním pojištění

Riziko úrazu v životním pojištění

20.3.2010, Únor měsíc pojištění, ČAP

Riziko úrazu v životním pojištění

Česká asociace pojišťoven (ČAP) provedla v rámci kampaně Únor – měsíc životního pojištění: Pojisti život rozsáhlý průzkum o informovanosti veřejnosti ohledně životního pojištění. Průzkum se konal v prosinci loňského roku a zúčastnilo se ho 1043 respondetů.

ČAP v rámci kampaně Pojisti život a na základě tohoto průzkumu informuje o tom, co vše je možné sjednat v rámci životního pojištění, resp. jaká rizika je možné pojistit. Tento týden budeme denně zveřejňovat informace o životních událostech, které je možné si pojistit v rámci životního pojištění. Dnes vás seznámíme s možností pojistit v rámci životního pojištění případný úraz.

 

Riziko úrazu v životním pojištění

Úrazy jsou v podstatě běžnou součástí našeho života. Svědčí o tom statistiky, které uvádějí, že jen v loňském roce byl každý pátý občan ČR na následky úrazu ošetřen.

Riziku úrazu jsme vystaveni prakticky neustále, ať už sedíme za volantem, sportujeme, nebo třeba jen jdeme do zaměstnání. Podle ankety, kterou si nechala Česká asociace pojišťoven (ČAP) zpracovat v prosinci loňského roku však vyplynulo, že i toto nejčastější riziko si v rámci životního pojištění zdaleka nepojistí každý. Jedná se o podcenění rizika nebo jen neznáme dostatečně pojistné produkty, které jsou konstruovány tak, aby nám pomohly důsledky úrazů lépe zvládnout?

Pojištění pro případ úrazu

V rámci pojištění pro případ úrazu lze vždy uzavřít  pojištění trvalých následků. Na pojistné plnění vzniká nárok, pokud úraz, ke kterému v době trvání vašeho pojištění došlo, zanechá trvalé následky. Pojišťovna vám pak vyplatí jednorázové plnění ve výši příslušného procenta ze sjednané pojistné částky pro případ trvalých následků. Toto procento odpovídá stupni trvalého poškození. Pokud máte k tomuto pojištění sjednáno ještě takzvané progresivní plnění, navýší vám pojišťovna adekvátně pojistné plnění až na pětinásobek.

Součástí pojištění pro případ úrazu může býtdále pojištění doby nezbytného léčení. Je praktické si jej sjednat. Pojistné plnění je vyplaceno v souladu s pojistnými podmínkami dané pojišťovny formou denního odškodnění za každý den doby léčení nebo ve výši příslušného procenta ze sjednané pojistné částky, anebo vám vyplatí předem stanovenou částku za daný úraz.

Pojištění pro případ smrti následkem úrazu je jeho další součástí, při němž vyplatí pojišťovna sjednanou pojistnou částku pro případ smrti úrazem osobě uvedené v pojistné smlouvě (tzv. obmyšlená osoba). Je třeba podotknout, že pokud je úrazové pojištění sjednáno v rámci životního pojištění a pojištěný zemře v důsledku úrazu, dochází k pojistnému plnění jak z životního, tak i úrazového pojištění.

V současné době nabízejí pojišťovny i další možnosti rozšíření pojistné ochrany jakým je například připojištění drobných úrazů nebo připojištění hospitalizace následkem úrazu.

Zajistit se proti riziku úrazu je tedy vhodné nejen pro osoby, na nichž je rodina finančně závislá. Vážný úraz a následné období spojené s rekonvalescencí finančně pocítí každý, kdo byl zvyklý na pravidelný příjem a jemu odpovídající komfort.

Na výši vašeho pojistného má vliv vykonávané povolání a druh sportovní činnosti, kterou provozujete.

Pojištění pro případ úrazu lze sjednat v rámci životního pojištění, ale i samostatně.


Jaká je optimální pojistná částka pro pojištění úrazu?

Pojištění úrazu slouží zejména k dorovnání finančních ztrát, které Vám nastanou v souvislosti s úrazem. V případě samostatně sjednaného úrazového pojištění doporučujeme stanovit pojistnou částku na smrt úrazem ve výši dvou až pětinásobku ročního příjmu. Pokud jej sjednáváte v rámci životního pojištění, postačí stanovit pojistnou částku jen v poloviční výši (pojistné plnění se sčítá).

Modelový příklad úrazu s trvalými následky:

25 letý muž, registrovaný sportovec (treking), absolvent v IT sféře, plat 20 000,- měsíčně. Má uzavřeno úrazové pojištění s tímto rozsahem: pojistná částka na smrt 500 000,- Kč, trvalé následky 2 000 000,- Kč s progresívním plněním, doba nezbytného léčení 100 000,- Kč. Celkové roční pojistné činí 7 000,- Kč.

Při jízdě na kole má havárii, při které si způsobí úraz kyčelního kloubu. V pracovní neschopnosti je 5 měsíců a úraz zanechá trvalé následky – omezení pohyblivosti.

Po dobu pracovní neschopnosti pobírá jen nemocenské dávky ze státních zdrojů ve výši 10 680,- Kč. Měsíční příjmy celkem klesnou o 9 320,- Kč.

Po vyléčení je mu vyplacena pojistné plnění přibližně ve výši 42 000,- Kč (42 % z 100 000 Kč, přičemž 42% je ohodnocení úrazu dle tabulek).

Za dva roky po úrazu mu jsou vyplaceny trvalé následky přibližně ve výši 1 200 000,- Kč (30 % ze 4 000 000 Kč. 30% je ohodnoceno dle tabulek a pojistná částka byla navýšena na dvojnásobek díky sjednanému připojištění progresívního plnění).


Více informací o produktech životního pojištění a jednotlivých rizicích naleznete na www.pojistizivot.cz

 

Zítra se dozvíte o roli rizika závažného onemocnění v životním pojištění! 

 

Share/Bookmark

Zdroj: ČAP

Facebook Twitter

Související články

19.03.2010Riziko smrti v životním pojištění
18.03.2010Riziko invalidity v životním pojištění
17.03.2010Pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti nebo hospitalizaci
01.03.2010Diskutovali jste o životním pojištění s ředitelem ČAP Tomášem Síkorou!
02.01.2009Únor bude ve znamení pojištění

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.