Téma » Únor měsíc pojištění » Pojišťovny odhalily pojistné podvody za miliardu korun!

Pojišťovny odhalily pojistné podvody za miliardu korun!

12.2.2013, Únor měsíc pojištění, Česká asociace pojišťoven

Pojišťovny odhalily pojistné podvody za miliardu korun!

Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) prověřovaly v roce 2012 přes 6 tisíc podezřelých pojistných událostí a prokázaly pojistné podvody za více než 1 miliardu korun. Odhalení pojistných podvodů ve výši přes 1 064 milionů korun je důkazem, že se pojišťovny pojistným podvodům intenzivně věnují a  úspěšně snižují negativní dopad jednání podvodníků na ekonomiku pojištění a na všechny pojistníky.

  • Celková prokázaná hodnota pojistných podvodů, odhalená pojišťovnami, v loňském roce narostla meziročně o 27 %
  • Největší nárůst ve výši prokázaných hodnot zaznamenaly pojišťovny v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti (+30 %)

Mírný meziroční pokles celkového počtu šetřených případů o 8 % svědčí v kontextu nárůstu celkové prokázané hodnoty o narůstající schopnosti pojišťoven detekovat závažné případy pojistných podvodů. „Pojišťovny investují prostředky do nového softwarového vybavení, detekčních a analytických systémů, které pomáhají specialistům v pojišťovnách ty nejzávažnější podvody odhalovat,“ říká Ondřej Karel, specialista pro prevenci pojistných podvodů a dodává: „Systematickou a efektivnější prací tak dosahují vyšší průměrné prokázané hodnoty na jeden odhalený případ.“


Nejvyšší počet případů pojistného podvodu odhalili specialisté pojišťoven již tradičně v pojištění motorových vozidel, ačkoli meziročně tento ukazatel poklesl téměř o pětinu. Výše prokázané hodnoty v tomto segmentu však přesáhla částku 371 milionů Kč, což je o 13 % více než v předchozím roce. Příčinu tohoto trendu spatřujeme jednak ve výše uvedeném zefektivnění činnosti, ale zejména v pokračujícím přesunu agendy odhalování některých typově jednodušších podvodů v pojištění motorových vozidel na pracovníky odpovědné za likvidaci škod. Tato situace umožňuje zaměřit kapacity specializovaných útvarů na typově složitější, závažnější a také finančně nákladnější podvody.


Vynikajících výsledků dosáhly pojišťovny rovněž při odhalování pojistných podvodů v pojištění osob, do kterého spadá, vedle životního a úrazového pojištění, také náhrada léčebných výloh z cestovního pojištění. Počet šetřených případů zde meziročně narostl o 23 % na 1 296. Zaměření pozornosti specialistů na tento segment pojištění se vyplatilo, neboť prokázaná hodnota dosáhla v roce 2012 částky přes 120 milionů korun, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 35 %.


Největší objem prokázaných hodnot byl dosažen v  pojištění majetku a odpovědnosti. Specialisté pojišťoven odhalili v této oblasti podvody za více než 560 milionů korun, což je o 137 milionů více než v předchozím roce. „Významný podíl na dosaženém výsledku má odhalení jednoho závažného pojistného podvodu spojeného s požárem skladu, u kterého prokázaná hodnota přesáhla částku 100 milionů Kč,“ doplňuje Ondřej Karel. Celkem pojistitelé prošetřovali v pojištění majetku a odpovědnosti přes 950 případů podvodů, jejichž pachateli byli podnikatelé i retailoví klienti.

 

Statistiky pojistných podvodů členů ČAP za rok 2012

Česká asociace pojišťoven

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Facebook Twitter

Související články

29.01.2013ČAP: Pojistný trh stagnuje
05.02.2013Jak se pojišťujeme? Opatrní versus lehkovážní
11.02.2013Jak se Češi zajišťují na podzim svého života?

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.