Téma » Rozepnout, zapnout, rozepnout! Knoflíková válka na bitevním poli saka

Rozepnout, zapnout, rozepnout! Knoflíková válka na bitevním poli saka

15.4.2016, Téma, oPojištění

Rozepnout, zapnout, rozepnout! Knoflíková válka na bitevním poli saka

Montérky profesionálů v oblasti financí. Oblek. Uniforma, ve které každý den čelíme pracovní náplni, působíme jím na schůzkách i větších událostech a tvoříme jím svou image a důvěryhodnost. O tom, jaký oblek k jaké události patří, jakou má mít barvu a materiál jsou na fashion webech napsány stovky článků. My jsme se dnes zaměřili na drobnost, i když podstatnou. Na knoflíky. Víte jak je nosit?

Ve finančním světě platí více, než kde jinde, že ďábel je ukrytý v detailu. Knoflíky, které jsou součástí vaší každodenní výstroje, mohou celý outfit pohřbít, porušíte-li v přítomnosti poučené osoby pravidla bontonu nošení. Proto jsme se rozhodli napsat článek shrnující problematiku zapnutých a rozepnutých knoflíků. 

Proč se zapínají jen některé knoflíky?

Toto pravidlo pochází z přelomu 19. a 20. století z Británie. Nemusíme za tím však hledat nic složitého nebo dokonce hlubokého. Tehdejší panovník Eduard VII. se nemohl pohodlně vejít do svého oblečení, rozepínal si poslední knoflík u saka, a aby se necítil potupně, lidé v jeho okolí to začali dělat také. A protože Británie byla a stále je hlavním modním představitelem, brzy je začal napodobovat svět.

Nezapínat si spodní knoflík u saka není jen společenským pravidlem chování a historií odívání, ale dnešní saka jsou dokonce ušita tak, že zapnutí spodního knoflíku, tvar saka deformuje. Na druhou stranu – pokud muž nezvolí správnou velikost saka, je ve finále jedno, kolik knoflíků má zapnutých.

Rozepnout, zapnout, rozepnout

 

Jedním ze základních fashion pravidel co se obleků a knoflíků týče, je rozepínání nejnižšího knoflíku u saka. V případě, že stojíte, měli byste nechávat poslední knoflík vždy rozepnutý.

  • U saka na 2 knoflíky zapínáme jen horní knoflík
  • U saka na 3 knoflíky zapínáme horní dva
  • Sako se čtyřmi knoflíky zapínáme na horní tři
  • U trojdílného obleku rozepínáme na vestě poslední knoflík

3buttonRule

Máme-li jednořadé sako s vestou, je pouze na vás, zda sako zapnete či nikoli. Jednořadé sako bez vesty však musí být zapnuté vždy. Stejně tak dvořadé sakou.

Sako bez vesty je možné rozepnout pouze v sedě a sundat jej v přítomnosti dámy smíte jen s jejím dovolením.

 

3-roll-2 sako

Toto sako může mít klasické 3 knoflíky. Rozdíl mezi tímto a klasickým, je však k klopách. 3-roll-2 sako má klopy zvlněné. To znamená, že zapínání saka směřuje přímo k prostřednímu knoflíku a knoflík nad ním plní pouze funkci ozdoby. Zapnutí horního knoflíku by znamenalo značnou nepohodlnost při nošení a také deformaci tvaru saka.

Dvouřadá saka

Zpravidla se o nich mluví jako o formálnější variantě svršku. Jejich zapínání určuje dvojice čísel typických pro počet knoflíků na něm. První číslo z dvojčíslí určuje počet knoflíků na saku a druhé dvojčíslí určuje možný počet zapnutých knoflíků. Varianty jsou 4×1, 4×2, 6×1 a 6×2. Ve všech případech se zapíná jeden knoflík – ten výše našitý. Tyto saka se navíc na rozdíl od jednořadých nerozepínají v sedě! Jeho střih by měl být pohodlný za každé situace.

Vesta

U trojdílného obleku rozepínáme na vestě poslední knoflík. V případě, že nosíme vestu bez saka, zapínáme vestu celou. U dvouřadých vest platí to samé.

Kabát

S knoflíky u kabátu si hlavu příliš lámat nemusíme. Nejedná se totiž o estetickou část oblečení, nýbrž ochrannou. Rozepnutím spodního knoflíčku nic nezkazíme, stejně jako jeho zapnutím.

Co rukávy?

Historie knoflíků na rukávech spadá spíše do praktické části. Dříve totiž saka nosili všichni muži. Ať už to byli farmáři, nebo vyšší vrstvy. Sundat si sako znamenalo takové menší faux pas. Jednoduše ostuda. A aby si sako při práci muži neušpinili, byly na konci rukávů knoflíčky.

V dnešní době jsou tyto knoflíky nepotřebné, proto se knoflíky dělají ozdobné a žádnou funkci ve většině případů nemají. Lepší saka vám dovolí si ony knoflíky rozepnout a vyhrnout rukávy. Na saku bývají 2 – 4 knoflíky. Moderní novinkou jsou knoflíky 3, přičemž jsou na rukávu stále 4 dírky.

Knoflíky na rukávech můžete vidět rozmístěny dále od sebe v pravidelných rozestupech, mohou se navzájem dotýkat, nebo dokonce překrývat. V tomto případě musíte však dávat pozor na uspořádání knoflíků. Měly by být seřazeny tak, aby se vzájemně překrývaly, ale lze se setkat s knoflíky, které jsou seřazeny na přeskáčku nahoře-dole.

Zdroj: oPojištění

Facebook Twitter

Související články

30.09.2012Business networking a výjimečné obchodní techniky
16.12.2015Sedm tipů, jak si do konce roku udělat pořádek ve financích
17.09.20158 psychologických tipů, jak zvýšit svou kreativitu a produktivitu
24.09.2015Stres při dopravní nehodě může změnit chování člověka a způsobit i agresivitu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.