Téma » Rony Plesl: České sklo čeká světlá budoucnost

Rony Plesl: České sklo čeká světlá budoucnost

22.5.2015, Téma, oPojištění.cz

Rony Plesl: České sklo čeká světlá budoucnost

Pojišťovací makléři z celé České republiky vybrali již popatnácté v anketě Pojišťovna roku ty nejlepší pojistitele. Pro aktuální ročník této tradiční ankety opět připravili podobu udílené ceny studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v oboru sklo pod vedením jednoho z nejúspěšnějších a nejznámějších českých sklářských výtvarníků Ronyho Plesla.

 

Organizátoři ankety Pojišťovna roku se na kreativitu studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové spoléhají už několik let. Jak byste ohodnotil tuto spolupráci?

Velice pozitivně. Výtvarné úkoly tohoto typu jsou velice náročné. Studenti většinou nemají problém s kreativitou a nekonvenčností. Je však velice těžké posunout silný nápad do reprodukovatelné podoby, která má mnoho technických a finančních omezení. 

IMG_5142

Kolik studentů se již zapojilo do soutěže o nejlepší návrh na cenu této ankety a jak přistupují k tak poměrně konzervativnímu zadání?

Magisterské studium na naší škole je velice dlouhé, tak se s tímto úkolem setkali někteří studenti i vícekrát. Jak jste správně řekl, zadání je velice striktní a nedává mnoho možností. Úkol byl většinou dobrovolný, anebo jen pro některé vybrané ročníky. Za těch několik let se úkolem zabývalo přibližně 25 studentů. 

Stejně jako loni, tak i letos byl vybrán návrh ceny Pavla Výtiska. Mohl byste z Vašeho pohledu design ceny charakterizovat? A jakým umělcem Pavel je?

Myslím, že vedu každého studenta hodně individuálně, a snažím se, aby se tzv. našel. Někdo tíhne více k designu, někdo k volné tvorbě, někdo k architektuře. Pavel je pohodový Ostravák, který má velice pozitivní náhled na život a spoluvytváří v ateliéru velice fajn partu. Pavlovi sedí úkoly, které jsou jasně vyspecifikované, a ujímá se jich velice přímočaře. Myslím, že speciálně jeho obdobný typ zadání baví a také mu pomáhá. 

IMG_5196

Pavel Výtisk s jeho návrhem jeho ceny

 

Jak byste Vy sám ohodnotil zbývající návrhy vašich studentů?

Výtvarné soutěže jsou vždy trochu problematické, jde o úhel pohledu, představivost zadavatele, složení komise. My se snažíme, aby ceny byly různorodé, překvapivé a žádná nevybočovala z kvalitativního standardu. Většinou mám favorita a přesně vím, co bude vybráno. Někdy se shodneme, někdy ne. 

Cena_alt_1

 

 

Návrh ceny Daniely Chodilové

Cena_alt_2

Návrh ceny Elišky Motlové 

Jak vlastně dnešní studenti oboru sklářství vycházejí ze srovnání například s Vaší generací?

To se teprve ukáže, stát se špičkovým umělcem je dlouhá cesta. Podle mne, který jsem začínajícím sklářským umělcům hodně blízko, je tato generace více zaměřená na srovnání se světem, více míří i do jiných oborů a celkově se více srovnává s nejlepšími. Ale také díky tomu bude tato generace méně široká a bude více odpadlíků. To, co však „zbyde“, bude hodně kvalitní „partička“. 

Jak jste se Vy dostal ke sklu jako k uměleckému materiálu a co Vás na něm přitahuje?

Velice prozaicky, díky svému rodnému městu Jablonec nad Nisou, kde je ke sklu velice blízko. Sklo mě baví, také ho dobře znám, ale neberu ho nějak magicky, chtěl bych, aby moje tvorba byla kvalitní, ať je ze skla, nebo ne. 

České sklo bylo kdysi vyhlášeným fenoménem, jak je na tom v současnosti? A čeká sklářské odvětví obecně světlá budoucnost?

V současnosti je budoucnost skla už mnohem světlejší, právě i díky nové nastupující generaci, která hledá nové cesty a dokáže je propojit s chytrými lidmi z mnoha oborů uměleckého průmyslu. Sklo už není takovou modlou a nová generace se již nebere tak vážně. Prostě staví na základech minulosti, ale s větším rozhledem a nezávislostí. Vznikají nové značky, které se nebojí, a rostou některé tradiční, které si uvědomují kvalitu rodinného stříbra.

IMG_5109

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

22.05.2015Anketa Pojišťovna roku 2014: Dominance České podnikatelské pojišťovny
22.05.2015Pojišťovna roku 2014 v kategorii životní pojištění? PČS a její FLEXI
22.05.2015Pojišťovna VZP se umístila na 2. místě v anketě Pojišťovna roku
08.04.2015Pojišťovna roku 2014 – jubilejní 15. ročník ankety vyhlášen

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.