Téma » Robert Kareš: A jéje, s příchodem jara zase neziskovkám přišly prachy!

Robert Kareš: A jéje, s příchodem jara zase neziskovkám přišly prachy!

15.4.2016, Téma

Robert Kareš: A jéje, s příchodem jara zase neziskovkám přišly prachy!

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR zase získalo tučné granty a rozjíždí novou akci s názvem „Kampaň za férové zdravotní pojištění pro všechny migranty“.

Nedávno mi přišlo několik mailů od přátel či odborníků upozorňujících na výše uvedenou kampaň Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR. S odbornou kvalitou této kampaně je možné se seznámit na www.migraceonline.cz. Toto Konsorcium mám velmi rád, mám s ním dlouhodobé zkušenosti a ve světle současné migrační krize ho mám rád obzvlášť. Zasmál jsem se však velmi, když mi k jednomu mailu jeden známý připsal: „A jéje, s příchodem jara zase neziskovkám přišly prachy!!!“ To mi přišlo hodně výstižné.

Podruhé jsem se zasmál, když jsem zjistil, že se kampaň jmenuje „Za férové zdravotní pojištění…“ Organizátoři této kampaně mají opravdu neuvěřitelný smysl pro humor (což u aktivistů bývá velmi vzácné), protože zrovna u nich slovo „férové“ je opravdu silná káva nebo těžký humor. Za dlouhou dobu, co je znám, používají téměř výhradně nepravdivé, zkreslené či úplně lživé argumenty, tedy aspoň ve vztahu ke zdravotnímu pojištění, abych jim snad nekřivdil.

Nic nového: zase jde jen o peníze

Než jsem prostudoval text, podíval jsem se, tak jako obvykle, na konec. Opět stará písnička: „Tento projekt je financován z fondů Lichtenštejnska, Islandu, Norska v rámci EHP, z fondů pro NNO, NROS, Nadace pro partnerství, EEA Grants, atd., atd.“, prostě klasika. Takže motiv – ty zmíněné prachy, to bychom už měli, tak co ten obsah. Zase nic nového pod sluncem – snaha převést všechny migranty do veřejného zdravotního pojištění. O nevýhodnosti a nebezpečnosti takového kroku, o tom už jsem psal já i zdravotní pojišťovny, ministerstvo financí, ministerstvo zdravotnictví, právníci, ekonomové asi stokrát, to už ani nemá cenu komentovat. Už dlouho vím, že o tu věc v podstatě ani nejde a že jde výhradně o to, jak zase „podojit“ ty granty a fondy. Nicméně načasování, kdy celá Evropa řeší problém ekonomické migrace a české zdravotnictví řeší problémy s financováním, se „neziskovkářům“ tentokrát opravdu nepovedlo.

Pan ministr vnitra Chovanec nedávno uvedl, že politická korektnost Evropu jednou zahubí. Já přidávám, že některé neziskovky její smrt urychlí.

Opakovaně a konzistentně uvádím, že plošné zahrnutí migrantů s dlouhodobým pobytem ze třetích zemí do systému veřejného zdravotního pojištění je pro systém a stát nevýhodné, není k tomu žádný právní důvod a je to navíc (a dnes více, než kdy jindy) nebezpečné. Navíc už dnes jde Česká republika nad rámec Ústavy, protože veřejné zdravotní pojištění přiznává i cizincům ze třetích zemí s trvalým pobytem.

Ve skutečnosti už je „problém“ vyřešený

Už jsem zmínil opravdu hloupé načasování. Věc má ještě jeden rozměr. Ten „problém“ od letoška totiž vlastně neexistuje. Pojišťovny totiž po dohodě s ministerstvem vnitra, financí a zdravotnictví odstranily všechny výluky. Na trhu jsou už i nabídky na pojištění bez preexistence a dokonce jsou i produkty, které cizincům nabízejí nadstandardy, takže paradoxně na rozdíl od českého občana si cizinec může koupit pojistku, která mu legálně uhradí nadstandardní péči. Takže cizinci si mohou vybírat, co hrdlo ráčí.

Problém je spíše v tom, že neziskovky lobbují proti právní úpravě vládního návrhu zákona, který by samostatnou hlavou věnovanou zdravotnímu pojištění cizinců v zákonu o pobytu cizinců do věci vnesl ještě větší pořádek a to by se granty na tuto problematiku už dost obtížně čerpaly.

Legislativní rada vlády sice doporučila úpravu odložit, ale zajímavé je: proč? Řeší se tam totiž věci typu nutnosti zřízení kanceláře pojišťoven, garančního principu nebo případné participace evropských pojišťoven. A to je všechno! V rámci legislativního procesu se totiž vypořádaly všechny připomínky jako diskriminace, nesoulad s mezinárodním právem, atd. a ukázaly se jako liché.

Už vůbec nekomentuji nesmysly, že pojišťovny mohou smlouvu nebohým migrantům vypovědět kdykoliv. Zde doporučuji Konsorciu použít část „nezisku“ na školení odborné způsobilosti v pojišťovnictví.

„Férová“ kampaň postavená na lžích

Dále se v textu líčí srdceryvné příběhy ubohých klientů. Jsem rád, že alespoň zde se neziskovky poučily z mé připomínky a už aspoň neuvádějí pravá jména cizinců, neboť se tím dopouštěly porušování zákona na ochranu osobních údajů. Smůla je, že pojišťovny moc dobře znají pravá jména klientů a pravou podstatu věci, ve skutečnosti je to úplně jinak – klient léčení na psychiatrické léčebně odmítl a nyní se soudí s pojišťovnou i s léčebnou, klientka svým chováním porušila zákon a tak bych mohli pokračovat. Stejně tak lze na webu najít reklamy, kde neziskovky nabízejí peníze cizincům za jejich špatné zkušenosti s pojišťovnami, shání placený kompars pro své semináře, atd., prostě škoda mluvit.

V textu rovněž Konsorcium píše, že bude bojovat proti vysokým obratům pojišťoven. Já bych tady naopak doporučoval, aby si neziskovky velmi vážily příjmů všech firem, zaměstnanců a živnostníků a to nejen v Česku, ale i v Evropě, protože z jejich daní se plní státní kasa a nakonec i ty jejich fondy a granty a ať se modlí, aby jednou někomu nedošla kvůli jejich činnosti trpělivost, protože jak řekl dragoun otci scholastikovi v krásné pohádce Hrátky s čertem, pak by totiž poznaly, jak chutná prácička.

Také bych jim doporučil, ať v rámci té své férové kampaně „férově“ přiznají barvu, kolik jim to tentokrát hodilo. Tři, pět, deset, patnáct milionů? Myslím, že tato informace by české občany, poslance, úředníky ministerstev nebo nakonec i ty lékaře, kterými se Konsorcium tak ohání, jistě velmi potěšila a o to víc by jim fandili. Oni se totiž už teď velmi těší, jak jim na ty jejich podněty budou už posté odpovídat.

Spousta jiných lidí opravdu potřebuje pomoc

Každý den jako ředitel firmy dostávám dopisy, kde zoufalí čeští občané prosí o pomoc v zoufalé situaci. Nemají na léčbu, vozík, pomůcku, atd. Není ani v moci firem v rámci společenské odpovědnosti všem pomoci, proto teď musím končit, chci pomoci jednomu vozíčkáři, kterého mi jak fakt líto, ze svého, ze svých zdaněných příjmů. Když vidím tu svou výplatnici a s tím spojené odvody, někdy mi je fakt úzko a mám i docela zlost, třeba právě při pohledu na činnost tohoto Konsorcia. Kdyby se tak s příchodem jara objevil někdo rozumný nebo nějaká dobrá zpráva. Zatím je to dost bída.

Autor: Robert Kareš

Facebook Twitter

Související články

20.08.2015Migrace zdravotních pojištěnců u konce. Odkud a kam lidé nejvíc přecházeli?
07.04.2016Pojišťovna VZP chce letos vyplácet dividendy
23.03.2016Do obchodního oddělení Pojišťovny VZP přichází Petr Konopásek
08.02.2016Pojišťovna VZP v roce 2015 rostla o 9,3%
20.01.2016PVZP v roce 2016 pojistí výrazně více zdravotnických zařízení a lékařů
29.12.2015Pojišťovna VZP vyjednala lepší podmínky zajistného programu

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.