Téma » Pracovní úrazovost v ČR roste. Loni lidé strávili na neschopence 2,4 milionů dnů

Pracovní úrazovost v ČR roste. Loni lidé strávili na neschopence 2,4 milionů dnů

16.7.2015, Téma, SUIP, cfoworld.cz

Pracovní úrazovost v ČR roste. Loni lidé strávili na neschopence 2,4 milionů dnů

V roce 2014 v ČR přibylo úrazů, které si vyžádaly pracovní neschopnost. Největší procento se jich stalo ve zpracovatelském průmyslu. K největšímu počtu smrtelných úrazů došlo ve stavebnictví.

 

Firmy šetří na ochranných pracovních pomůckách pro zaměstnance

Podle nejnovějších statistik Státního úřadu inspekce práce (SUIP), firmy šetří na ochranných pomůckách. „Za mnohými pracovními úrazy stojí ekonomický tlak. Firmy se snaží snižovat náklady, šetří na osobních ochranných pomůckách nebo je nepořizují vůbec. Například u výkopů chybí pomůcky, které zabraňují sesuvu půdy, kolem výškových staveb firmy pokaždé nestaví kvalitní, pevné lešení. Na vině jsou však i lehkomyslní zaměstnanci, protože hlavní příčinou vážných úrazů je nesprávně odhadnutá míra rizika. V konečném důsledku se podceňování bezpečnosti práce nevyplatí ani firmám, ani zaměstnancům,“ říká Jan Benda ze společnosti Bureau Veritas, která se zabývá inspekcemi v oblasti bezpečnosti práce.

Stupid-Ideas

Bez prevence ani ránu. Vážné úrazy zvyšují firmám náklady

Narušení plynulého pracovního procesu, zvýšené náklady a hromadu administrativy navíc. To vše může způsobit pracovní úraz. „Celkový finanční dopad v sobě zahrnuje zvýšení pojistného, výrobní ztráty, ztráty zákazníků nebo dokonce ztrátu reputace. Opatření ke snížení rizik může naopak vést ke zvýšení produktivity. Například použití světelných bariér k ochraně přístupových zón strojů usnadňuje proces vkládání a vyjímání předmětů. Zónování oddělovacích zařízení zase umožňuje vypnout určitou část stroje pro účely údržby a nechat ostatní části stroje v chodu,“ uzavírá Antonín Zajíček ze společnosti Schneider Electric, který se zabývá bezpečností strojů.

darwin1

Statistika

Podle SUIP bylo v roce 2014 v ČR zaznamenáno 45 058 pracovních úrazů s pracovní neschopností, z toho 1 412 končilo hospitalizací v nemocnici po dobu delšé pěti dnů. Oproti roku 2013 je to nárůst o 950 případů. Lidé strávili na neschopence celkem 2,4 miliony kalendářních dnů, což je téměř o šedesát tisíc dní více než v předloňském roce.

V roce 2014 bylo Státním úřadem inspekce práce registrováno celkem 106 smrtelných pracovních úrazů. Nejčastějším zdrojem (48) byla pozemní vozidla a ostatní dopravní prostředky, převážně dopravní nehody. Druhým největším zdrojem byly budovy, konstrukce, povrchy – 20 smrtelných pracovních úrazů – jednalo se hlavně o pády z výšky a do hlubiny.

Pracovni_urazy

Autor: oPojištění.cz
Zdroj: SUIP, cfoworld.cz

Facebook Twitter

Související články

24.06.2015Loňské úrazy dětí pojištěných u Allianz: od sedřeného kolene až po polytraumata
19.06.2015Policistům hrozí úrazy s trvalými následky stejně často jako úředníkům  
10.06.2015Výzkum PČS: Polovina dětí vůbec nesportuje, přesto je rodiče častěji pojistí na úraz než na nemoc
17.02.2015Pozor na 6 nejčatějších úrazů v zimě, zvlášť o jarních prázdninách
11.12.2014Poškození úrazem: výplata procentem z pojistné částky nebo denními dávkami?
29.09.2014Statistika Allianz varuje: říjen je měsícem nejčastějších dětských úrazů
14.10.2014ProAuto s úrazovým připojištěním dětí zdarma

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.