Téma » Pojišťovnictví v roce 2016 » Pojišťovnictví v roce 2016: prof. Jaroslav Daňhel

Pojišťovnictví v roce 2016: prof. Jaroslav Daňhel

29.12.2015, Pojišťovnictví v roce 2016, oPojištění.cz

Pojišťovnictví v roce 2016: prof. Jaroslav Daňhel

Jako každý rok, i letos naše redakce oPojištění oslovila přední osobnosti českého pojistného trhu, aby svým pohledem zhodnotily rok 2015 z pohledu vývoje pojistného trhu a nastínily změny, které se budou dotýkat roku 2016. Za uplynulý rok 2015 byla nejdůležitější událostí asi změna zákona č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví, která se však nekonala.

Tentokrát na otázky odpovídá prof. Ing. Jaroslav Daňhel, CSc..

1) Můžete v krátkosti zhodnotit změny, které se na trhu tento rok staly, a jaký měly dopad na pojišťovny i trh?

Rok 2015, zlepšení ekonomicko-legislativního rámce pro pojistný trh, příliš nepřál. V létě to byla úsměvná, naštěstí neschválená senátorská iniciativa zregulovat „marži" pojišťoven licencovaných pro povinné ručení, následovala peripetie kolem legislativní úpravy pojištění cestovních kanceláří a vše vyvrcholilo zamítnutím novely zákona o pojišťovnictví, jehož hlavním cílem bylo harmonizovat legislativu EU s naší, k tomu dojde od počátku ledna, kdy unijní směrnice začne platit bez transpozice do českého práva, takže po určitou dobu bude české pojišťovnictví podléhat ustanovení dvou právních norem.

2) Jak se bude pojišťovnictví vyvíjet v roce 2016?


Vnitřek odvětví se bude muset úspěšně vypořádat s implementací regulatorního projektu Solvency II, vnější ekonomické prostředí by mělo působit na pojišťovnictví prorůstově, ekonomika se zvedá a ekonomické subjekty opouštějí krizovou strategii zadržování peněžních prostředků, složitější situace zřejmě přetrvá v životním pojištění, i když dojde ke konsenzu ohledně odměňování získatelů, okolní ekonomické prostředí se v nejbližší době asi nezlepší, problém zůstane v nízké výnosnosti finančních trhů.


3) Jak by měl pojistný trh podle Vás bojovat s nedostatečnou finanční gramotností klientů?


Problém asi nepůjde vyřešit ze dne na den. Z prostředí školství mám pocit, že finanční gramotnost se v obecné rovině zlepšuje. Pojišťovnictví může napomoci k přímému zlepšení gramotnosti a informovanosti zejména na pracovištích styku s klienty.

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

30.12.2015Pojišťovnictví v roce 2016: ředitel obchodu a likvidační služby Agra pojišťovny Marek Bizoň
21.12.2015Pojišťovnictví v roce 2016: generální ředitel Allianz, Jakub Strnad

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.