Téma » Novela zákona o pojišťovnictví » Provize se regulovat nebudou. Poslanecká sněmovna neschválila zákon o pojišťovnictví.

Provize se regulovat nebudou. Poslanecká sněmovna neschválila zákon o pojišťovnictví.

13.11.2015, Novela zákona o pojišťovnictví, oPojištění.cz

Provize se regulovat nebudou. Poslanecká sněmovna neschválila zákon o pojišťovnictví.

Poslanecká sněmovna dnes zamítla schválení zákona o pojišťovnictví, na kterém pracovala mnoho měsíců a který má do české legislativy implementovat evropskou směrnici Solvency 2. Co bude dál?

Celá bitva o práva klientů, kterými se oháněli jak zástupci zprostředkovatelů, tak pojišťoven, regulátor i samotné ministerstvo financí, ztroskotala na politickém hašteření.

Při finálním hlasování se zdržela celá partaj ČSSD a rovněž část Lidovců. Pro návrh hlasovalo ANO a většina poslanců KSČM.

Poslanci hnutí ANO nepodpořili koaličně dohodnutý pozměňovací návrh, který měl omezit provize zprostředkovatelům, což se stalo záminkou ČSSD pro bojkot hlasování.

Během série hlasování poslanci nepodpořili ani jeden z pozměňovacích návrhů. Tedy ani pozměňovací návrh Ladislava Šincla a ani jeho druhou verzi, kterou vložil jeho stranický kolega Votava. Oba měly regulovat provize u životního pojištění. A to jak s rezervotvornou složkou tak kontroverzně i s rizikovou.

Během rozpravy byla právě na adresu Ladislava Šincla směřována otázka, jakým způsobem pomůže novela zákona klientům. Tato otázka však zůstala bez odpovědi a Ladislav Šincl odpověděl raději na něco jiného a z jasné otázky vykličkoval.

Skutečným cílem návrhu bylo držet klienty rizikových pojistek, kterých se dnes uzavírána drtivá většina, v nevýhodných smlouvách a bránit jim v přechodu k levnější konkurenci," komentoval situaci Jiří Šindelář ředitel USF

Vláda nyní musí novelu zákona předložit znovu. S největší pravděpodobností to však nebude do 1. ledna 2016 kdy má Solvency 2 začít platit jednotně pro celou Evropskou unii. To povede rovněž k pokutám od evropského dvora, které nezaplatí nikdo jiný, než daňový poplatník.


Čtěte také: Stanovisko Ministerstva financí k neschválení novely zákona o pojišťovnictví


Ke konci si místopředseda opoziční TOP 09 Miloslav Kalousek neodpustil další teatrální vystoupení, ve kterém osočil ministra financí Andreje Babiše a jeho rodinu z úmyslného upravování zákonů ve svůj prospěch. „Vládní návrh nebyl schválen jenom proto, že v rámci schvalovacího procesu nebyly uspokojeny soukromé zájmy rodiny Babišovy a rodiny Sobotkovy," prohlásil Kalousek.

Téměř celý pojistný trh teď čekají bujaré oslavy, jelikož dnešní rozhodnutí opět na neurčito odkládá regulace provizí v životním pojištění a pojišťovny tak nemusí reorganizovat systémy, na kterých doposud fungovaly. I když se nám regulace podobě Solvency 2 určitě nevyhne, regulace provizí se v nejbližších měsících, nemusíme bát.

Nepřijetí novely může mít značné dopady nejen na pojišťovny, ale i na stát. Evropská komise již v minulosti upozornila na skutečnost, že případné zahájení sankčního řízení může být spojeno s návrhem na finanční sankci vůči ČR," uvedl Michal Žurovec vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace Ministerstva financí

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

13.11.2015Novela zákona o pojišťovnictví neprošla třetím čtením. Návrh padá ze stolu. Zatím
06.11.2015Sněmovní rozpočtový výbor podpořil finální návrh zákona o pojišťovnictví
27.10.2015Pojistný trh: Mírný růst díky vývoji podnikatelského pojištění
26.10.2015Novela zákona o pojišťovnictví. Jak to vidí pojišťovny.
26.10.2015Jiří Šindelář za USF: Výsledek novely zákona o pojišťovnictví je až Kafkovsky bizarní
23.10.2015Jak ovlivní zákon o pojišťovnictví pojišťovny a zprostředkovatele?
21.10.2015Zákon o pojišťovnictví prošel hladce do třetího čtení.

Komentáře

Jste korupčník! - 2. část - [smazáno] (Pavel Hanzl - [smazáno], 14.11.2015, 18:29)
Komentář byl provozovatelem portálu oPojištění.cz smazán, protože obsahoval vulgarity a byl tak v rozporu s etickým kodexem portálu. Děkujeme za pochopení.
Jste korupčník ! (Pavel Hanzl, 14.11.2015, 18:27)
Pane Šincle, jste nemocný. Bojujete s rakovinou. Zbývá vám jen pár let života. Máte zapotřebí nadále lhát všem českým lidem? Máte zapotřebí je i nadále poškozovat? Prosazujete obecné ohrožení jako důsledek vymírání finančních poradců, když jim plánujete drastický pokles příjmů. Měl byste závěr svého života strávit s rodinou, a ne v boji za zájmy korupčníků, abyste dostal vy a ta vaše partaj nějaké mrzké peníze.

Mnohokrát za poslední půl rok jsem veřejně vaše počínání komentoval. Jste tak ubohý, že jste nikdy nereagoval, ačkoliv je jasné, že finanční weby monitorujete. Neodpovídal jste vůbec, anebo vyhýbavě, případně rovnou lživě a to i když se vás adresně a opakovaně ptalo mnoho slušných lidí z našeho oboru, zda si uvědomujete v čí prospěch ty vaše pokusy regulovat rizikové životní pojištění opravdu jsou. Ve prospěch klientů rozhodně ne. Proto vámi pohrdám. Vyzývám vás ke složen
.. (David Vrba, 14.11.2015, 07:58)
Pane Šincle vy o tom ale nic nevíte. Podle toho také ten Váš návrh vypadal. Jste laik.
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.