Téma » Novela zákona o pojišťovnictví » Projednávání novely zákona o pojišťovnictví se odkládá na únor

Projednávání novely zákona o pojišťovnictví se odkládá na únor

14.1.2016, Novela zákona o pojišťovnictví, Vlada.cz

Projednávání novely zákona o pojišťovnictví se odkládá na únor

Vláda České republiky ve středu 13. ledna přerušila projednávání novely zákona o pojišťovnictví. Evropská unie může Česko pokutovat za pozdní implementaci směrnice Solvency 2 a to i v řádu stovek milionů korun.

Jednání o novele zákona o pojišťovnictví bylo odloženo na 3. únor. Na včerejším zasedání měl vládní kabinet projednat i novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí. „Ta by měla upravit spotřebitelské záležitosti," řekla náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková. 

Na tiskové konferenci po zasedání vlády, nastínil ministr financí Andrej Babiš další strategii. „Domluvili jsme se, že paralelně v transpozici zákona o pojišťovnictví v rámci Solvency 2 Evropské unie, se připraví novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a vláda projedná tyto dva návrhy současně na dalším zasedání.

Ministerstvo financí si zpoždění implementace Solvency 2 uvědomuje. „Usilujeme o to, aby byla novela zákona o pojišťovnictví přijata ve zkráceném termínu,“ řekla Jurošková. Vláda by tak měla podle ministerstva financí poslancům navrhnout, aby přijali novelu zákona o pojišťovnictví již v prvním čtení. Kdy může začít platit, nelze ovšem podle Juroškové odhadnout. České republice tak reálně hrozí pokuta od Evropské unie.

Evropská komise již poslala ČR formální výzvu k vyjádření. Vedle toho samozřejmě představitelé Evropské komise vyzývají ČR k urychlené implementaci i neformálně na pracovní úrovni,“ komentuje situaci Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů ministerstva financí ČR. „O sankcích rozhoduje Soudní dvůr EU na návrh Evropské komise. Výši sankcí nelze předem jednoznačně určit. Pro stanovení výše sankce je rozhodující účel, který je jejím uložením sledován a který spočívá v účinném používání práva EU. Při stanovení sankce se uplatňují tato tři základní kritéria: a) závažnost porušení práva EU, b) doba trvání tohoto porušování, c) odstrašující účinek sankce postačující k zamezení recidivy, který zohledňuje platební schopnost členského státu."


Čtěte také: Stanovisko Ministerstva financí k neschválení novely zákona o pojišťovnictví


 

Obecně se dá říct, že pokud novela zákona o pojišťovnictví nabude účinnosti do podání žaloby Evropskou komisí, resp. do rozhodnutí SDEU, nemusela by být ČR sankcionována vůbec, i když ani v tomto případě nelze vyloučit, že Evropská komise tomuto soudu navrhne sankci ve formě paušální částky za pozdní implementaci směrnice. Pokud by zákon nabyl účinnosti po rozhodnutí SDEU, pak hrozí i placení penále za každý den prodlení. Taková sankce může dosahovat výše i stovek milionů Kč,“ dodává Kateřina Vaidišová.

Zdroj: Vlada.cz

Facebook Twitter

Související články

13.11.2015Novela zákona o pojišťovnictví neprošla třetím čtením. Návrh padá ze stolu. Zatím
29.10.2015Pozvánka na konferenci: Trendy v pojišťovnictví, novela zákona a další.
26.10.2015Novela zákona o pojišťovnictví. Jak to vidí pojišťovny.
01.10.2015Nešťastná novela zákona o cestovním ruchu právnickým okem
09.04.2015Novela zákona 38 prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením a rozpravou
15.01.2015Novela zákona o daních z příjmů – do hry vstoupila ČNB
30.12.2014Novela zákona o daních z příjmů zasáhla pojišťovnictví

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.