Téma » Novela zákona o pojišťovnictví » ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.

ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.

27.11.2015, Novela zákona o pojišťovnictví, oPojištění.cz

ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.

Pátek třináctého českého pojišťovnictví. Tak byl označen den, kdy poslanci zamítli návrh zákona o pojišťovnictví po mnohaměsíčních peripetiích, zmatených pozměňovacích návrzích a několika ostrých politických střetech. Jak vidí výsledek zástupci České národní banky a České asociace pojišťoven?

Česká národní banka dlouhodobě podporovala návrh na regulaci provizí u produktu životního pojištění a v otevřeném dopise dokonce Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl podpořil první pozměňovací návrh poslance Ladislava Šincla. ČNB se již sama delší dobu snaží o regulaci v této oblasti, ale zatím marně. V zákoně č. 277/2009 sb. o pojišťovnictví pak jistě viděla alespoň malou jiskřičku naděje k posunu. Postoj ČNB k zamítnutí novely regulující provize a zároveň implementující Solvency 2 komentoval Marek Zeman, ředitel oboru komunikace.

Poslanecká sněmovna vyslovila v rámci 3. čtení nesouhlas s novelou zákona o pojišťovnictví jako celku, z čehož vyplývají důsledky, které lze v mnoha ohledech považovat za problematické. Novela zákona reagovala na požadavek implementovat do českého právního řádu směrnici Solventnost II, jejíž transpoziční lhůta uběhla již 31. března 2015 a plné účinnosti měla nabýt od 1. ledna 2016. Je patrné, že nový regulatorní režim Solventnost II pro pojišťovny v ČR nenabude v daném termínu plné účinnosti, a to se všemi případnými sankcemi pro Českou republiku pro porušení povinnosti řádně a včas transponovat požadavky evropských směrnic. Dopady související s neschválením novely zákona na tuzemské pojišťovny a výkon dohledu jsou momentálně v ČNB detailně analyzovány a budou diskutovány se zástupci pojistného trhu. Nicméně platí, že do okamžiku transpozice směrnice Solventnost II se pojišťovny budou řídit podle stávajícího znění zákona o pojišťovnictví, tzn. požadavky režimu Solventnost I,“ zakončil Marek Zeman.

Česká asociace pojišťoven se na vývoji celé novely zákona také úzce podílela a její bývalý výkonný ředitel Tomáš Síkora seděl téměř na všech jednáních, která se novely týkala. ČAP všechny aspekty novely diskutovala jak s poslanci, tak s legislativci a jako zástupce pojišťoven měla na novele velký zájem. Na postoj ČAP po pátku třináctého jsme se zeptali nového výkonného ředitele Jana Matouška. „Cílem navrhované úpravy vycházející z textu Ministerstva financí a upravené dle připomínek ČNB, kterou předložil jako pozměňovací návrh poslanec Votava, bylo posílit motivaci zprostředkovatelů k dlouhodobé péči o klienty s životním pojištěním a omezení nekalých praktik zprostředkovatelů, kteří často nutí klienty ke zbytečnému a nevýhodnému ukončování těchto smluv a uzavírání nových. Je škoda, že tato možnost prozatím nebyla využita. Následky překvapivého zamítnuti celého zákona o pojišťovnictví, který zavádí do českého práva směrnici Solvency II, nyní podrobujeme analýze. Pravidla, podle kterých se budou pojišťovny řídit od 1. 1. 2016, kdy měl být zákon účinný, do doby, než bude znovu předložen a přijat, budeme diskutovat s naším dohledovým orgánem, tedy ČNB. Nepřijetí zákona každopádně nemá žádné dopady na poskytování služeb klientům pojišťoven.

Je tedy jisté, že Solvency 2 přijít musí. Dříve nebo později, ovšem velké mezinárodní pojišťovny budou mít problémy s nutností řídit některé procesy dvojím způsobem. Podle Solvency 1 a 2. Jak jste prožívali rozhodnutní poslanců vy?

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

16.11.2015Regulace provizí sněmovnou neprošla. Pro pojišťovnictví je to dobrá zpráva
13.11.2015Provize se regulovat nebudou. Poslanecká sněmovna neschválila zákon o pojišťovnictví.
13.11.2015Novela zákona o pojišťovnictví neprošla třetím čtením. Návrh padá ze stolu. Zatím
06.11.2015Sněmovní rozpočtový výbor podpořil finální návrh zákona o pojišťovnictví
26.10.2015Novela zákona o pojišťovnictví. Jak to vidí pojišťovny.
26.10.2015Jiří Šindelář za USF: Výsledek novely zákona o pojišťovnictví je až Kafkovsky bizarní
23.10.2015Jak ovlivní zákon o pojišťovnictví pojišťovny a zprostředkovatele?
21.10.2015Zákon o pojišťovnictví prošel hladce do třetího čtení.

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.