Téma » Novela 38 » Vláda schválila novelu zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích i zákon o pojišťovnictví

Vláda schválila novelu zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích i zákon o pojišťovnictví

16.3.2016, Novela 38, oPojištění.cz

Vláda schválila novelu zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích i zákon o pojišťovnictví

Na dnešním ranním zasedání, schválila vláda ČR novelu zákona č. 38/2004 sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích. Toto „finální“ znění neupravuje rozložení vyplacení provizí ŽP do pěti let. Životní pojištění s rizikovou složkou neupravuje vůbec. Rovněž poslala do poslanecké sněmovny zákon o pojišťovnictví implementující Solvency II.

 

[Upraveno 18.3.2016]

Zasedání vlády probíhalo dnes ráno od 9:00. Prvním bodem jednání byl zákon č. 277/2009 sb. o pojišťovnictví, který byl schválen a doporučen k prvnímu čtení v poslanecké sněmovně. Tento zákon vnáší do české legislativy implementaci Evropské směrnice Solvency II, která v EU platí již od začátku roku 2016.

Druhým bodem jednání byl zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích, který původě obsahoval „kontroverzní“ regulaci provizí. Ještě během minulého roku byla prostřednictvím přílepku snaha regulovat rozložení vyplácení provize do pěti let i v zákoně o pojišťovnictví. Z toho byla nakonec vyňata a umístěna do novely zákona č. 38/2004 sb., kam také patřila.

Dnes schválená novela 38 postrádá jakoukoli zmínku o rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům. Novela také zavádí mechanismus poměrného krácení sjednané odměny, jestliže k zániku pojištění dojde v prvních pěti letech jeho trvání. Poměrné krácení by se tak mělo provést s přesností na měsíce tak, že za každý započatý měsíc trvání pojištění náleží pojišťovacímu zprostředkovateli nejvýše jedna šedesátina sjednané odměny.

Tyto prvky mají za cíl na straně jedné zainteresovat pojišťovací zprostředkovatele na dlouhodobém trvání zprostředkovaného pojištění a na straně druhé zajistit, že při předčasném ukončení pojištění bude pojistníkovi větší část zaplaceného pojistného vrácena zpět v podobě odkupného,“ uvedlo ministerstvo financí v předkládaném materiálu.


Čtěte také: Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace


 

Ministerstvo financí, které obě novely připravilo, usiluje o to, aby je poslanci projednali na další schůzi, která má začít 12. dubna, a aby je poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení. 

[Upraveno 18.3.2016]

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

15.03.201638čka a zákon o pojišťovnictví opět na programu vlády
29.01.2016Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace.
31.08.2015Prozatímní stanoviska zprostředkovatelů a ČAP ke zprávám o novele 38
23.06.2015Situace kolem novely 38. Jednání stojí, hlavy chladnou.
19.06.2015Další pozměňovací návrh k novele 38. Tentokrát z dílny ODS.
08.01.2016V EU začala platit Solvency II. U nás nikoli.
20.07.2015Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II
15.12.2014Solvency II: Pojišťovny čeká ještě stále mnoho příprav

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.