Téma » Novela 38 » Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl vyjádřil podporu Šinclově pozměňovacímu návrhu.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl vyjádřil podporu Šinclově pozměňovacímu návrhu.

19.6.2015, Novela 38, oPojištění.cz

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl vyjádřil podporu Šinclově pozměňovacímu návrhu.

Poslanec Ladislav Šincl se v reakci na události posledních dní rozhodl, zveřejnit dopis viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který podporuje jeho pozměňovací návrh k novele zákona o pojišťovnictví.

Poslanec Šincl chtěl z úvodního dopisu získat názor a postoj ČNB ke znění jeho pozměňovacího návrhu. Proto kontaktoval viceguvernéra banky a požádal jej o vyjádření k jeho znění.

V otevřeném dopise, který můžete v plném znění nalézt na stránkách ČSSD, se viceguvernér vyjadřuje k návrhu velmi kladně. „Považuji jej v danou chvíli zřejmě za to zřejmě nejlepší, co se v této oblasti zatím objevilo ve vážné politické diskusi,“ píše, a dodává „věřím zároveň, že respektování Vámi navrhovaných pravidel, může napomoci k nastavení dlouhodobě korektnějších podmínek na pojišťovacím trhu a může tudíž ve výsledku přinést užitek všem hráčům na tomto trhu, samozřejmě včetně spotřebitelů a dokonce primárně jim,“ uzavírá Mojmír Hampl.

V dopise se dále kladně vyjádřil k souhlasnému postoji ČNB k omezení jak rezervotvorného, tak i rizikového pojištění. Dále ČNB souhlasí s tvrzením, že by se případná regulace pobídek měla vztahovat na všechny potenciální klienty a nikoliv pouze na spotřebitele, jak navrhuje MF.

Za postoj ministerstva se viceguvernér postavil v problematice rovnoměrného rozkládání dlouhodobých pobídek. „Návrh MF upravuje pouze maximální výši zohlednění pobídky ve výpočtu odkupného, a nikoliv samotnou výši pobídky vyplácené zprostředkovateli, jak uvádíte ve svém dopise. Ustanovení neeliminuje celkovou výši pravidelné (každoroční) „udržovací provize“ pro zprostředkovatele, ale fakticky stanoví, že technické rezervy je při výpočtu odkupného možné v souvislosti s pobídkami odečíst maximálně 1,5 násobku ročního pojistného. Jedná se tak o ustanovení sjednocující úroveň ochrany klientů tak, aby jim v každém případě byla strhnuta shodná maximální výše a to bez ohledu na způsob vyplácení pobídky zprostředkovateli“, uzavírá Mojmír Hampl.

Další věcný vývoj ve věci zákona č. 277/2009 Sb, můžeme očekávat ve středu 8. července, kdy je v poslanecké sněmovně na programu 3. čtení návrhu. Mezi tím se o zábavu jistě postarají česká média ve věci „zastrašování“ a „pomlouvání“ angažovaných politiků na naší scéně. Pokud by vás zajímala diskuse Ladislava Šincla s Martinem Veselovským v DVTV.cz Najdete celý 20 minutový pořad na této adrese.

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

17.06.2015Divoké jednání o provizích ve sněmovně
19.06.2015Další pozměňovací návrh k novele 38. Tentokrát z dílny ODS.
15.06.2015Video: Jiří Šindelář a jeho pohled na regulaci provizí novelou 38.
20.05.2015Slabiny Šinclova návrhu k novele 38, poslanci projednali se zástupci pojišťoven a zprostředkovatelů
16.04.2015Novelu 38 začal projednávat rozpočtový výbor PSP - čeká na připomínky

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.