Téma » Novela 38 » Unijní zákony opět rukojmím lobbistů pojišťoven?

Unijní zákony opět rukojmím lobbistů pojišťoven?

4.5.2016, Novela 38, Jiří Šindelář, výkonný ředitel USF ČR

Unijní zákony opět rukojmím lobbistů pojišťoven?

V závěru předminulého týdne došlo ve sněmovně k nenápadné, ale zaznamenání hodné události spojené s oběma ostře sledovanými zákony týkajícími se pojišťovnictví.

Sněmovna se na návrh poslance Václava Votavy (ČSSD) usnesla zkrátit lhůtu pro projednání „lex provize“, tj. návrhu upravujícího regulaci provizí v životním pojištění, na stejnou lhůtu jako u zákona o pojišťovnictví, nesoucího evropskou směrnici Solvency II – tedy na 30 dnů. Za tímto návrhem je snaha oba zákony „projednávat souběžně“, jak zmínil samotný poslanec Votava. Připomeňme, že ten v minulém kole lobbistické ofenzivy nechvalně proslul svým tzv. kompromisním návrhem, který šel v zájmu pojišťoven tvrdě proti spotřebitelům.

Jakkoliv se jedná o na první pohled drobnost, odborná veřejnost jakož i protikorupční organizace by měly významně zbystřit. Za tímto manévrem je totiž opět snaha spojit projednávání obou zákonů a následně podmiňovat podporu evropské transpozici v zákoně o pojišťovnictví schválením zmíněného „lex provize“. Ano, té evropské transpozice, jejíž trucovité neschválení poslanci ČSSD loni na podzim uvrhlo české pojišťovnictví do chaosu a Česko jako takové vystavilo hrozbě pokuty od Evropské komise. Tehdy činitelé vládní levice hýřili státotvornými prohlášeními, jak takový scénář nedopustí a svůj lapsus ve sněmovně rychle napraví, ale jejich následné chování jak na vládě, tak nyní ve sněmovně ukazuje, že lobbistická košile je stále bližší než zájem státu hájící kabát.

Není náhodou, že většina poslanců hnutí ANO nebyla hlasování přítomna anebo se zdržela. Proponenti provizní regulace, úzce spojené se zájmy pojišťoven, se tak opět vracejí k oblíbenému nástroji, kterým budou „pákovat“ ministra financí a jeho poslanecký klub: buď nám schválíte regulaci provizí, nebo my neschválíme evropskou transpozici. Že tento scénář může vyústit v pokutu a celoevropskou ostudu? Že je české pojišťovnictví díky němu už několik měsíců ve stavu chaotické nejistoty? Nezájem. Toto je reál politika naší největší levicové strany v plné nahotě. Stát skutečně není firma, vrátíme-li se k heslu ČSSD pro krajské volby. V režii jejích poslanců je to spíše kořist, ze které je nutno zavčasu urvat co nejvíce, za jakoukoliv cenu. To je víc než smutné…

Zdroj: Jiří Šindelář, výkonný ředitel USF ČR

Facebook Twitter

Související články

13.04.2016Zákon o pojišťovnictví a novela zákona 38 prošly prvním čtením
21.03.2016Novela zákona o pojištění odpovědnosti odložena
18.03.2016Vyjádření USF ke schválené novele zákona 38: "Návrh  může poškozovat poctivé zprostředkovatele"
18.03.2016Zmatení v novele 38 ohledně rizikových ŽP. Jak to tedy je?
16.03.2016Vláda schválila novelu zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích i zákon o pojišťovnictví
29.01.2016Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace.
27.11.2015ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.
14.01.2016Projednávání novely zákona o pojišťovnictví se odkládá na únor

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.