Téma » Novela 38 » Situace kolem novely 38. Jednání stojí, hlavy chladnou.

Situace kolem novely 38. Jednání stojí, hlavy chladnou.

23.6.2015, Novela 38, oPojištění.cz, iHNED.cz

Situace kolem novely 38. Jednání stojí, hlavy chladnou.

Je to týden od vypuknutí mediální show pana poslance Šincla a ministra financí Andreje Babiše. Po vlně osočení, nařknutí a urážení se, nyní vychládají hlavy. Vyhrocené vztahy ovšem pohřbily veškeré naděje na další vyjednávání, neboť se z věcných argumentů staly už čistě politické a nyní již nikdo neustoupí.

 

Jednání stojí, hlavy chladnou

V současné době tedy jednání ohledně pozměňovacího návrhu Ladislava Šincla v novele 38, stojí. Poslanec Šincl veřejně prohlásil, že ze svého návrhu již neustoupí a v situaci, kterou okolo toho sám vyvolal už ani nemůže. ČSSD stojí za svým poslancem a jeho návrh maximálně podpoří. Jediné, co se v současné době kolem třicet osmičky pohybuje, je aparát sněmovního mandátového a imunitního výboru, který spor Babiš vs. Šincl řeší.

Výroky poslance Šincla na případný střet zájmů Andreje Babiše v souvislosti se zákonem 277/2009, vtáhly do mediálního kolotoče i na makléřskou společnost Respect, jejíž vedení, je prý v užším vztahu se stranou ANO. To ovšem představenstvo Respect odmítá a v prohlášení argumentuje tím, že problém životního pojištění se jich naprosto netýká, jelikož podíl ŽP na výnosech Respect, jsou pouhá 2% a specializují se výhradně na průmyslové pojištění firem a podnikatelů.

Zákon o pojišťovnictví, stále v běhu

V pohybu je rovněž zákon o pojišťovnictví, který pomalu proplouvá poslaneckou sněmovnou do třetího čtení, stanovené na středu 8. července, samozřejmě i s návrhem poslance Šincla. Mnoho odborníků však tvrdí, že některé pojmy v návrhu nebudou dávat právnicky smysl, protože je zde použita terminologie, která není v zákoně vysvětlena.

Poslední ministerský návrh z kuchyně ministerstva financí

Ministerstvo financí vydalo před týdnem ministerský pozměňovací návrh. Ten neomezuje provize, ale říká, že pokud klient předčasně ukončí smlouvu na životní pojištění v prvních pěti letech, musí dostat zpět za každý rok 20% z odměny zprostředkovatele. (v kompletním znění ke stažení zde)

Návrh MF však nijak neomezuje další růst provizí, což je problém, který stál na počátku celé této problematiky.

Oba dva návrhy jsou z pohledu klienta identické“, komentuje Jakub Strnad, šéf pojišťovny Allianz. „Oba chtějí, aby zprostředkovatel měl během prvních pěti let spoření nárok jen na dvacet procent z provize ročně a celý nárok získal až po pěti letech. A když bude smlouva ukončena předčasně, pak zprostředkovatel musí odpovídající část vrátit pojišťovně a ta ji musí dát klientovi. Jediná odlišnost je v tom, že Šinclův návrh ještě stanovuje strop na provize maximálně 150% ročního pojistného, přičemž první rok z ní může zprostředkovatel dostat maximálně sto procent a zbytek se rozloží do dalších čtyř let“, zakončuje.

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: oPojištění.cz, iHNED.cz

Facebook Twitter

Související články

09.04.2015Novela zákona 38 prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením a rozpravou
15.01.2015Novela zákona o daních z příjmů – do hry vstoupila ČNB
30.12.2014Novela zákona o daních z příjmů zasáhla pojišťovnictví
19.06.2015Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl vyjádřil podporu Šinclově pozměňovacímu návrhu.
01.06.2015Jistoty Šinclova návrhu: poškozený spotřebitel a eldorádo pojišťoven
20.05.2015Slabiny Šinclova návrhu k novele 38, poslanci projednali se zástupci pojišťoven a zprostředkovatelů

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.