Téma » Novela 38 » Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace.

Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace.

29.1.2016, Novela 38, oPojištění.cz

Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace.

Vláda České republiky vydala usnesení, ve kterém ministru financí ukládá předložit vládě návrh nového znění novely zákona č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí. Jak se novela změnila?

Pátek 13. listopadu 2015 byl pro české pojišťovnictví zlomový. Poslanecká sněmovna po dlouhých peripetiích neschválila zákon o pojišťovnictví (č. 277/2009 sb.). Následkem tohoto rozhodnutí byla znemožněna implementace evropské směrnice Solvency II a zatímco zprostředkovatelé slavili, jelikož součástí zákona byla regulace provizí v životním pojištění, tak velké evropské pojišťovny se již obávaly následků vedení „dvojích“ interních procesů. Jedněch podle evropských předpisů a druhých podle stávajících Českých. Nehledě na hrozící sankce ze strany EU za opožděnou implementaci evropské směrnice.

Během toho bylo projednávání novely zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích již dlouho pozastaveno. V lednu tohoto roku však Ministerstvo financí na tiskové konferenci oznámilo, že novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích projedná paralelně se zákonem o pojišťovnictví. Tím se novela 38 opět dostala do středu pozornosti. A dnes již známe její nové znění. Co se v ní změnilo?

Obsah nového návrhu novely zákona č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí:

Zatímco původní návrh z minulého roku navrhoval regulovat životní pojištění se spořící i rizikovou složkou, nové znění již regulaci rizikového životního pojištění neplánuje. Rizikové životní pojištění je z působnosti návrhu vyňato a nevztahuje se na něj tudíž ani regulace provizí a jejich rozložení v čase.

Pětileté rozložení provizí a pořizovacích nákladů

U investičního životního pojištění se však návrh regulace provizí nezměnil. Novela nařizuje rozložení celkové hodnoty odměny za zprostředkování pojištění do 5 let a rovněž povinné pětileté rozložení pořizovacích nákladů při výpočtu odkupného.

Pojišťovna bude smět v každém započatém roce trvání pojištění vyplatit nejvýše jednu pětinu sjednané provize (případně odpovídající podíl, bude-li sjednána pojistná doba kratší než 5 let). Maximální přípustná výše celkových pořizovacích nákladů v novele stanovena není.

Poměrné krácení

Novela také obsahuje mechanismus poměrného krácení provize, jestliže k zániku pojištění dojde v prvních 5 letech. Poměrné krácení provize se bude provádět s přesností na měsíce tak, že za každý započatý měsíc trvání pojištění bude pojišťovacímu zprostředkovateli náležet nejvýše jedna šedesátina sjednané provize. Povinným rozložením pořizovacích nákladů do doby 5 let od vzniku pojištění tedy dojde ke zvýšení částky, která se v případě předčasného zániku rezervotvorného životního pojištění vyplácí klientovi v podobě odkupného. Rozložení odkupného je koncipováno rovněž s přesností na měsíce. 

Sankce

Porušení navrhovaných povinností ze strany pojišťovny bude nově klasifikováno jako skutková podstata správního deliktu, které bude náležet odpovídající sankce. Vzhledem k tomu, že porušení uvedených povinností má přímý dopad na klienty, navrhuje novela sankci s maximální hranicí 10 000 000 Kč.

Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích i o pojišťovnictví bude vláda projednávat na zasedání 3. února 2016.

Soubor spisů k novele naleznete zde.

 

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

13.11.2015Novela zákona o pojišťovnictví neprošla třetím čtením. Návrh padá ze stolu. Zatím
29.10.2015Pozvánka na konferenci: Trendy v pojišťovnictví, novela zákona a další.
26.10.2015Novela zákona o pojišťovnictví. Jak to vidí pojišťovny.
01.10.2015Nešťastná novela zákona o cestovním ruchu právnickým okem
09.04.2015Novela zákona 38 prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením a rozpravou
15.01.2015Novela zákona o daních z příjmů – do hry vstoupila ČNB
27.11.2015ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.
14.01.2016Projednávání novely zákona o pojišťovnictví se odkládá na únor
16.11.2015Regulace provizí sněmovnou neprošla. Pro pojišťovnictví je to dobrá zpráva

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.