Téma » Novela 38 » Divoké jednání o provizích ve sněmovně

Divoké jednání o provizích ve sněmovně

17.6.2015, Novela 38, oPojištění.cz

Divoké jednání o provizích ve sněmovně

Ministr financí Andrej Babiš obvinil poslance Šincla ze „sprostého koaličního podrazu“ a označil jeho vystoupení za „divadlo“.

 

 

Hned první den jednání 29.schůze poslanecké sněmovny se na program jednání poslanců dostala novela zákona č.277/2009 Sb. o pojišťovnictví, která se projednává jako sněmovní tisk č. 414.

Jak uvedl předkladatel, ministr Babiš, cílem novely zákona o pojišťovnictví je především transpozice nové právní úpravy pojišťovnictví (tzv. Solvency II) Evropské unie do našeho právního řádu, která povede k dalšímu sjednocování pravidel přístupu a provozování pojišťovací a zajišťovací činnosti v rámci jednotného evropského trhu, posílení finanční stability pojišťoven a zajišťoven a transparentnosti jejich činnosti a zefektivnění výkonu dohledu. Ministr zároveň upozornil sněmovnu na časový skluz, který má ČR v přijímání normy EU a požádal poslance o její podporu

Tato vysoce odborná tématika však poslance příliš nezaujala. Hlavní diskuse se vedla o pozměňovacím návrhu poslance Ladislava Šincla (ČSSD) o regulaci provizí z životního pojištění a názorových přemetech ministerstva financí, které regulaci provizí nejprve zamítlo, pak podpořilo (odvolaným náměstkem Prosem) a nyní znovu zamítlo.

Poslanec Šincl zdůvodnění svého návrhu doplnil o 4 přímé otázky položené ministru Babišovi, přičemž jej nepřímo obvinil, že za poslední změnou postoje MF stojí nátlak pojišťovacích zprostředkovatelů z řad členů hnutí ANO 2001.

Ministr financí k tomu doplnil, že po dohodě s premiérem Sobotkou bylo další jednání k této problematice na úrovni vládní koalice dohodnuto na středu 17.6.  a že tedy „nerozumí divadlu, které předvádí poslanec Šincl“.

Místopředseda rozpočtového výboru Zdeněk Stanjura (ODS) proto navrhl přerušení jednání do pátku 19.6. ale jeho návrh nebyl přijat. Neprošel ani návrh poslance Františka Laudáta (TOP09) na vrácení návrhu Rozpočtovému výboru k novému projednání.

V závěru projednávání upozornil poslanec Šincl svůj další pozměňovací návrh, kterým přijal některá doporučení MF a upravil původní textaci své předlohy. Podstata návrhu však zůstala stejná. Novela tedy postupuje do třetího čtení, kde se bude o jednotlivých pozměňovacích návrzích hlasovat. Třetí čtení je také na programu této schůze, nicméně nemá pevně stanovené datum projednávání.

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

15.06.2015Video: Jiří Šindelář a jeho pohled na regulaci provizí novelou 38.
20.05.2015Slabiny Šinclova návrhu k novele 38, poslanci projednali se zástupci pojišťoven a zprostředkovatelů
16.04.2015Novelu 38 začal projednávat rozpočtový výbor PSP - čeká na připomínky
09.04.2015Novela zákona 38 prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením a rozpravou
30.06.2014Novela zákona „38“ opět ve světle ramp. Připomínky odborníků nevyslyšeny
26.05.2014Novela zákona 38 má být vládě předložena do 31. července

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.