Téma » Novela 38 » Další pozměňovací návrh k novele 38. Tentokrát z dílny ODS.

Další pozměňovací návrh k novele 38. Tentokrát z dílny ODS.

19.6.2015, Novela 38, oPojištění.cz

Další pozměňovací návrh k novele 38. Tentokrát z dílny ODS.

Zprostředkovatelé flotilového pojištění nepotřebují maturitu k výkonu práce. To tvrdí poslanec Adolf Beznoska (ODS) a podává další pozměňovací návrh k novele 38.

Adolf Beznoska chce upravit znění zákona, který plošně ukládá zprostředkovatelům povinnost, mít maturitní zkoušky. Z této povinnosti chce vyvázat firmy zabývající se flotilovým pojištěním a jejich zaměstnance.

Návrh odůvodnil tím, že tyto osoby nabízí flotilové pojištění jako součást nabídky jiných služeb a produktů a nelze po nich požadovat ukončené středoškolské vzdělání s maturitou nebo vyšší vzdělání. Souhlasí však s tím, že i tyto osoby budou muset složit odbornou zkoušku, čímž bude dostatečně zajištěna jejich odborná způsobilost.

Podle znění § 18 odst. 1, které navrhuje předkladatel, jsou pojišťovna, zajišťovna, samostatný zprostředkovatel a samostatný likvidátor pojistných událostí povinni zajistit při provozování své činnosti splnění podmínky odborné způsobilosti podle §18a (tedy včetně povinnosti prokázat všeobecné znalosti vysvědčením o maturitní zkoušce podle § 18a odst. 2) i u svých zaměstnanců. Stejnou povinnost má podle § 18 pojišťovna, zajišťovna a samostatný zprostředkovatel u svých vázaných zástupců a jejich zaměstnanců.

Zavedení požadavku na minimální vzdělání i pro osoby, které se věnují uzavření tzv. flotilového pojištění, by mělo zásadní dopad na současný trh, neboť např. z průzkumu společností, které se podílejí na nabízení tohoto produktu, bylo zjištěno, že podmínku ukončeného středoškolského s maturitou nebo vyššího vzdělání nesplňuje až 20 % zaměstnanců společností, 16 % obchodních partnerů těchto společností (fyzických osob podnikatelů a statutárních orgánů právnických osob) a 30% až 50 % zaměstnanců těchto obchodních partnerů.

Zavedení daného požadavku by pak mohlo mít podle pana Beznosky, výrazný negativní dopad na zaměstnanost v regionech, kde osoby se základním vzděláním patří převážně do oblasti nízkopříjmových skupin.

Průzkumu na trhu nebankovních poskytovatelů flotilového pojištění, tj. subjektů nabízejících spotřebitelské úvěry, se účastnily společnosti, které na základě dat z ČNB a SOLUS představují 100% z celkového trhu financování zboží (vázaných spotřebitelských úvěrů).

Foto: Deník/Pavel Svačina

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

18.06.2015Rostou provize? A co náklady pojišťoven?
11.06.2015Spor o regulaci provizí se vyhrocuje. Provize bude projednávat skupina na úrovni vládní koalice.
09.04.2015Novela zákona 38 prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením a rozpravou

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.