Téma » Češi i Slováci posilují své přeshraniční podnikání

Češi i Slováci posilují své přeshraniční podnikání

31.7.2015, Téma, Bisnode

Češi i Slováci posilují své přeshraniční podnikání

Aktivity českých podnikatelů na Slovensku, stejně jako aktivity slovenských podnikatelů v České republice, v posledních třech letech rostou. Důvodem je historická provázanost a expanze podnikání. Informace vyplývají z databází poradenské společnosti Bisnode.

Přeshraniční ekonomickou aktivitu ovlivňuje nejenom atraktivita hospodářského prostředí či obchodní potenciál růstu, ale také historická provázanost businessu i strategický záměr otevírat podnikání na východ, resp. západ. Tyto faktory sehrály klíčovou roli v růstu českého kapitálu na Slovensku a slovenského kapitálu v Česku,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař.

Počet českých firem, které mají slovenského vlastníka, se mezi lety 2013 až 2015 zvýšil téměř o třetinu ze 7 669 na 10 163 subjektů. O něco pomaleji přibývaly české společnosti se slovenskými majiteli – jejich počet v období od 2013 do 2015 vzrostl o necelou čtvrtinu z 8 283 na 10 260 subjektů.

Čeští podnikatelé do základního kapitálu slovenských firem ve sledovaném období investovali přes 28,5 miliard korun resp. 1,048 miliard euro, což za tři roky představuje nárůst o 112 %. Objem slovenského kapitálu v českých společnostech se zvýšil o 3,9 miliardy korun, tedy o 11,6 %. „Mezi zahraničními investory se z pohledu investovaného kapitálu do českých firem se mezi zahraničními investory Slováci posunuli z 9. příčky v roce 2013 na 7. příčku v roce 2015,“ doplnil Michal Řičař z Bisnode.

SK_vs_CZ

Zdroj: Bisnode

Facebook Twitter

Související články

03.06.2015Jsou finanční poradci v Česku a na Slovensku spokojeni se svým platem?
28.01.2015Zemřel generální ředitel slovenské pojišťovny UNION, Roman Podolák
22.01.2015Regina Ovesny-Straka se stala předsedkyní Slovenské asociace pojišťoven
10.12.2014Sébastien Guidoni: Český a slovenský trh se v rámci AXA Group přibližuje Francii či Německu
21.08.2014Rodiče v Česku sjednávají pojištění pro své děti častěji než rodiče na Slovensku

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.