Téma » 8 psychologických tipů, jak zvýšit svou kreativitu a produktivitu

8 psychologických tipů, jak zvýšit svou kreativitu a produktivitu

17.9.2015, Téma, entrepreneur.com

8 psychologických tipů, jak zvýšit svou kreativitu a produktivitu

Když máte k dispozici jen 24 hodin a milion věcí na práci, je syndrom vyhoření prakticky nevyhnutelný. Pokud zůstáváte unavení, vystresovaní a dostatečně si neodpočinete, rozhodně vám to nepomůže vyřešit horu emailů, nebo vymyslet, jak naplánovat dlouhodobý projekt v práci.

I když existuje celá řada aplikací a nástrojů, které vám pomohou s organizací času, někdy je prostě třeba změnit způsob vašeho myšlení a chování, abyste mohli plnit všechny své cíle. Zde je osm způsobů, jak můžete vyhecovat svůj mozek a být více kreativní a produktivní.

1) Stanovit psychologický odstup

Všimli jste si někdy, že když dáváte rady svému známému, je to jednodušší, než řešení vašich vlastních problémů? Je to proto, že máte „psychologický odstup" od problémů vašeho přítele, což znamená, že problém na vás nemá v té chvíli tak velký vliv. Proto jste schopni myslet méně konkrétně, ale tvůrčím způsobem. Podle studie z Indiana University zvýšení psychického odstupu mezi vámi a problémem, zvyšuje vaši kreativitu. Přemýšlením o problému více abstraktně, můžete také získat nový náhled na věc.

2) Zabývejte se svými náladami

Když máte mizernou náladu, je těžké produkovat inovativní práci. Adam Anderson, profesor psychologie na Universitě v Torontu, zjistil, že být šťastný může být klíčem k uvolnění svého tvůrčího potenciálu. V rozhovoru Anderson řekl: „Pokud máte problémy s řešením problému, typická reakce je, že budete rozčílení. Ale to může ve skutečnosti ztížit řešení problému. Jedno z doporučení zní jít ven a „hrát si“, pak se vrátit k problému."

Příště, až se budete cítit přepracovaní, zkuste dát na radu profesora: Dejte si pauzu a udělejte něco, co vám zvedne náladu.

3) Podívejte se na problém znovu a s odstupem

Pokud máte potíže s vytěsněním problému a následným přemýšlením o něm, zvažte přehodnocení problému využitím techniky „Šesti myslících klobouků“. V tomto cvičení si přiblížíte danou věc, stejně jako své úsudky a pocity kolem tohoto tématu různými způsoby, které vám pomohou přijít s novými myšlenkami. Tím, že využijete různé úhly pohledu, můžete mít během brainstormingu více nápadů a efektivně zvažovat životaschopnost každého z nich.

4) Udělejte si zábavnou výzvu pro sebe

Věděli jste, že dětská kniha „Zelená vejce a šunka“ Dr. Seusse, vznikla jako výsledek sázky? Seussův editor vyzval autora k napsání knihy s 50 nebo méně slovy, ale opakovaně použitými. Seuss se k sázce postavil skvěle, a tak se zrodil bláznivý příběh Sam-I-Am a jeho podivně-barevné jídlo. Stejně tak můžete kreativně přistupovat k problému nastavením počtu slov, nebo lhůty, jako výzvu, jen abyste viděli, co se stane. Hlavně se u toho nepřestávejte bavit.

5) Ovládněte svou (de)motivaci

Když věčně něco odkládáme, často nám pak chybí motivace k dokončení úkolu. Místo toho se snažíme vykouzlit inspiraci ze vzduchu, naznačuje profesor psychologie Timothy Pychyl. Postavte se problému čelem.

„Pokud jste pochopili, co je motivační (nebo - přesněji – demotivační), můžete to začít nějak řešit," říká Pychyl. Zkuste se zeptat sami sebe, co je příčinou vaší demotivace a jak se můžete cítit lépe během práce, kterou musíte udělat. Možná, že vám chybí zvědavost, zájem o téma, nebo možná jenom potřebujete víc spát.

6) Zatáhněte svou mysl do „flow"

Psycholog Mihaly Csikszentmihalyi razil termín „flow“ (proud). Popisoval jím způsob, jakým se umělci, sportovci a hudebníci zaměřují na svojí práci. Virgin CEO Richard Branson jednou řekl: „Za dvě hodiny mohu dokázat obrovské věci. Je to, jako kdyby žádná výzva nebyla splnitelná.“ K tomu, abyste se dostali do „flow“ budete potřebovat jasnou představu o vašich cílech a rolích, o bezpečné a produktivní spolupráci s ostatními zúčastněnými stranami a pocitu vítězství a uspokojení.

7) Dejte si termíny

Podle studie MIT Sloan School of Management a INSEAD Business School, nastavení své časové lhůty pro ukončení projektu, zvyšuje výkonnost a snižuje otálení. Jednoduše si nastavte pevnou dobu na dokončení úkolu, a vytvořte si podmínky k dodržení lhůty a důsledky při případném selhání.

Ujistěte se, že váš časový plán, je realistický a umožní vám dokončit práci důkladně.

8) Cvičte svou všímavost

Když se snažíte splnit úkol, který vás nebaví, může se stát, že se snadno rozptýlíte, což vede k odkládání. V boji proti těkavosti myšlenek pomáhá cvičení všímavosti a soustředění. Vezměte stránku nějakého delšího souvislého textu a soustřeďte se v jednom okamžiku jen na jednu věc.

Může vás rozptylovat spousta věcí. Například vaše dýchání (rychlé, pomalé, mělké či hluboké), nebo možná něco, co jste jedli (tvar, barva, textura nebo chuť). Jakmile budete svou pozorností v přítomnosti a odprostíte se od těchto rozptylujících myšlenek, mnohem snáze se vrátíte zpět ke své práci.

Zdroj: entrepreneur.com

Facebook Twitter

Související články

21.08.2015Na Kickstarteru uspěl projekt na tvorbu komiksu o pojištění
17.07.2015V mužské konkurenci se lépe prosazují mladší ženy

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.