Téma » 11 miliardářů, kteří zbohatli na pojištění

11 miliardářů, kteří zbohatli na pojištění

30.3.2016, Téma, propertycasualty360.com

11 miliardářů, kteří zbohatli na pojištění

Není pochyb, že se v pojišťovnictví točí obrovské peníze. Pojďme se podívat na jedenáct lidí, kteří si z tohoto byznysu ukrojili pořádný krajíc a díky pojišťovnictví se zařadili mezi nejbohatší lidi planety. Česká republika rozhodně nezůstává pozadu. 

 

1.

01 Ion Tiriac

Ion Tiriac, 76 let

Bydliště: Bukurešť, Rumunsko

Jmění: $1,14 mld.

Zdroj: bankovnictví, pojišťovnictví

Finanční a realitní investor Ion Tiriac je majitelem akcií v mnoha pojistných a auto-leasingových koncernech. Zároveň je majitel muzea automobilů těch nejluxusnějších modelů jako jsou Jaguar, Bentley, Mercedes-Benz a Rolls Royce.

Ion Tiriac se v roce 1960 účastnil olympijských her v národním hokejovém týmu a později se začal věnovat tenisu, také trénoval několik tenisových velikánů, včetně Borise Beckera, Steffi Graf a Goran Ivanisevic. V poslední době radil rumunskému tenisovému esu Simoně Halepové při podpisu sponzorské smlouvy se společnostmi Adidas a Vodafone.

2.

02 William Berkley

William Berkley, 69

Bydliště: Greenwich, Connecticut, USA

Jmění: $1,14 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví

Williama R. Berkleye posedl podnikatelský duch už v mládí. V roce 1967 založil pojišťovnu WR Berkley Corp. jen s 2500 dolary, zatímco studoval na Harvardu. V roce 2013 měla tato společnost příjmy okolo 5,3 miliard dolarů. WE Berkley Corp. vlastní 27 dceřiných společností, které pojišťují vše od mikročipů přes klenoty po výtvarné umění. Nejrychleji se rozvíjející „dcery“ se věnují pojištění v zábavním průmyslu a ve sportu.

 3.

03 Henry Engelhardt

Henry Engelhardt, 58

Bydliště: Cardiff, Velká Británie

Jmění: $1,22 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví

Henry Engelhardt se ještě před prvními podnikatelskými kroky chtěl stát novinářem. Tento cíl však brzy přebil jeho podnikatelský záměr založit pojišťovnu. V roce 1993 ve svých 35 letech založil britskou pojišťovnu Admiral Group. Ta ve Velké Británii nabízela pojištění aut a domácností. Jako první pak vstoupila na trh on-line pojištění a srovnání cen.

Pojišťovna sídlí v Cardiffu a působí dnes i ve Španělsku, Francii, Itálii a Spojených státech. Admiral Group je známá pro svou lehkovážnost a přátelskou firemní kulturu. Je považována za „Ministerstvo zábavy“ co se týče organizace akcí pro zaměstnance, pořádá dress-up dny na rozličná témata, hudební soutěže i surfovací výlety.

Nedávno Engelhardt oznámil, že v polovině letošního roku odstoupí z pozice CEO, ale i nadále se bude podílet na chodu společnosti. Engelhardt a jeho žena Diane darovali v posledních čtyřech letech více jak 6,5 milionu dolarů v akciích nadaci Moondance.

 4.

04 Prem Watsa

V. Prem Watsa, 65

Bydliště: Toronto, Kanada

Jmění: $1,04 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví, investice

Prem Watsa v roce 1985 založil společnost poskytující finanční služby Fairfax Financial Holdings a stále je jeho předsedou a CEO. Narodil se v indickém Hyderabad a později se připojil ke svému bratrovi, který v Kanadě studoval University of Western Ontario MBA. Na školné si vydělával podomním prodejem spotřebičů. Později jako investiční analytik.

Watsa začal zakládat první pojišťovnu po úspěchu jeho idola Warrena Buffeta. Fairfax dnes působí na čtyřech kontinentech, a drží podíly v řadě společností, včetně IBM a BlackBerry. 

5.

05 Surin Upatkoon

Surin Upatkoon, 66

Bydliště: Kuala Lumpur, Malajsie

Jmění: $1,15 mld.

Zdroj: pojišťovnictví, telekomunikace, loterie

Upatkoon odstartoval svou kariéru v roce 1971 jako manažer v otcově textilní společnosti, MWE Weaving Mills. Značnou zkušeností mu bylo řízení velké akvizice většinového podílu v Multi-Purpose Holdings Bhd., který později rozdělil na pojišťovací a realitní koncern.

Více než 60% z Upatkoonova bohatství pochází z prodeje 10% podílu v thajské telekomunikační společnosti InTouch z roku 2013. Podíly má však také v loterijní společnosti Magnum.

6.

06 Charles Munger

Charles Munger, 92

Bydliště: Los Angeles, USA

Jmění: $1,29 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví, investice

Munger je místopředseda konglomerátní holdingové společnosti Berkshire Hathaway, společně s Charliem Mungerem. Je investiční partner a pravá ruka Warrena Buffetta. Berkshire má několik dceřiných pojišťoven. Munger je také předsedou Daily Journal Corp. se sídlem v Kalifornii a je členem představenstva Costco.

Charles Munger studoval Michiganskou univerzitu, ale musel jí ukončit, aby narukoval jako meteorolog do armády Spojených států během druhé světové války. Později vystudoval práva na Harvardu a v roce 1959, se poprvé setkal s Buffettem na jedné večeři. Stejně jako Buffett, je Munger pragmatický investor a filantrop. V roce 2013 Munger daroval Michiganské univerzitě více než 100 milionů dolarů na nové koleje a v roce 2014, daroval 65 milionů dolarů Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře na ubytování studentů teoretické fyziky. 

7.

07 Hal Jackman

Hal Jackman, 83

Bydliště: Toronto. Kanada

Jmění: $1,24 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví, investice

Hal Jackman a jeho rodina jsou největšími akcionáři EL Financial Corp., Torontské investiční a pojišťovací holdingové společnosti, která poskytuje pojišťovací a finanční služby prostřednictvím svých dceřiných společností, Dominion Kanady General Insurance Co. a Empire Life Insurance Co.

Narodil se bývalému členu parlamentu, Harrymu Jackmanovi. Sloužil jako 25. guvernér státu Ontario od roku 1991 do roku 1997. Torontské univerzitě, kterou vystudoval, daroval 40 milionů dolarů a v letech 1997 až 2003 byl jejím kancléřem. Předsedá Hal Jackman Foundation, která podporuje umělecké a kulturní instituce v Torontu.

Jackman již předal své podnikatelské činnosti další generaci. Jeho syn, Duncan, je výkonný ředitel a prezident společnosti EL Financial, i když Jackman zůstává čestným předsedou.

 8.

08 Danil Khachaturov

Danil Khachaturov, 44

Bydliště: Moskva, Rusko

Jmění: $1,5 mld.

Zdroj: pojišťovnictví, bankovnictví, nemovitosti

Khachaturov studoval stavitelství a finance na moskevských školách. Pak začal pracovat v BIN bank a v Slavneft, ropné společnosti vedené v té době miliardářem Michailem Gutserievem.

V letech 2001 až 2003, on a jeho partneři investovali 60 milionů dolarů na koupi 75% tehdejší Rosgosstrakh od vlády, která byla v insolvenci. V roce 2010 koupili zbývajících 25%. Z malé upadající pojišťovny pak vybudovali největší ruskou pojišťovnu, s 2,4 miliardami dolarů v příjmech. V květnu 2015 však ruská centrální banka pozastavila Rosgosstrakh licenci na 13 dnů a to po obdržení 2300 stížností od jejích klientů.

 9.

09 George Joseph

George Joseph, 94

Bydliště: Los Angeles, USA

Jmění: $1,54 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví

Do roku 1961 dělal George Joseph podomního pojišťovacího agenta. Během své práce si uvědomil, že pojišťovny pojišťující vozidla neměly správně nastavený screening svých zákazníků. To ho vedlo k založení Mercury general, který nabídl pojišťovnám úpravu hodnocení klientů, jenž jezdili bezpečněji, než průměrní řidiči.

Joseph, byl během druhé světové války leteckým navigátorem. I dnes stále pracuje a působí jako předseda jeho 3 miliardové veřejně obchodované pojišťovny.

10.

10  Petr Kellner

Petr Kellner, 51 

Bydliště: Vrané nad Vitavou, Česká republika

Jmění: $10,6 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví, bankovnictví

Nejbohatší muž v České republice Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v Liberci. V roce 1987 graduoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. O čtyři roky později se spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Winklerem rozhodl založit první privatizační fond (PPF), aby mohli využít příležitostí, které slibovala kupónová privatizace. Dobře cílená reklama, na kterou získali čtyřicet milionů od teplického holdingu Sklo Union, přinesla dostatek kupónových knížek na ovládnutí asi 200 firem v celkové hodnotě 5 miliard korun.

Nejdůležitější krok k úspěchu však přišel v roce 1996, kdy začala PPF hon na mamutí Českou pojišťovnu, jejíž aktiva přesahují 100 miliard korun, kterou se jí nakonec podařilo ovládnout. Další výrazné akvizice společnosti jsou eBanka či společnost pro splátkový prodej Home Credit.

V roce 2007 se podle žebříčku Forbesu zařadil na 119. příčku nejbohatších lidí planety. Jeho majetek se zdvojnásobil na 6 miliard dolarů a to hlavně díky úspěšné expanzi v Rusku a na Ukrajině. Kellner se o Rusko zajímal již od poloviny 90. let a trh mu přišel extrémě zajímavý. První ruské zkušenosti však byly spíše negativní - v roce 1998 při ekonomické krizi v zemi utopil přes půl miliardy dolarů. S projektem Home Credit & Finance Bank však uspěl a od trhu se 140 miliony zákazníků si hodně slibuje.

11.

11 Warren Buffett

Warren Buffett, 85

Bydliště: Omaha, USA

Jmění: $60,8 mld.

Zdroj: Pojišťovnictví, investice

V letošním dopise akcionářům, Warren Buffett, generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, hýřil radostným optimismem ohledně budoucnosti Ameriky. Pátá nejhodnotnější korporace ve Spojených státech, vlastní firmy jako Geico, Dairy Queen, či Fruit of the Loom a má značné investice ve společnostech Wells Fargo, IBM a Coca-Cola.

Buffet je známý pro jeho výraznou šetrnost, Buffett stále žije ve svém rodinném domě v Omaze, který koupil za 31 tisíc dolarů v roce 1958. Sám tvrdí, že jeho nejlepší investice byl nákup knihy od Benjamina Grahama "Inteligentní investor", v roce 1949.

V posledních třiceti letech, kdy časopis Forbes sestavuje globální žebříček nejbohatších lidí, je jen pět lidí, kteří drží titul nejbohatšího člověka na planetě nepřetržitě v první pětce, Warren Buffetta je jedním z nich. 

Zdroj: propertycasualty360.com

Facebook Twitter

Související články

29.03.2016Pojištění vlastního bydlení by mělo být samozřejmostí. Není, a to je velký problém!
24.03.2016Video: Petr Kučera o registru poradců Elixir
24.03.2016Logika loga českých pojišťoven: PČS
29.03.2016ASPAR vás zve na 6. ročník konference Firemní pojištění a řízení rizik
22.03.2016PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna spouští ostrý provoz, na český trh s ní přichází peer-to-peer pojištění
22.03.2016Mario Freis bude nový CEO OVB Holding AG
22.03.2016Další pokuta od ČNB tentokrát 430 tisíc pro Hard Line Brokerage

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.