Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Technologie » Už ani v autě se člověk nevyhne hrozbě kyberútoku. Hackeři unesli jeep i s řidičem.

Už ani v autě se člověk nevyhne hrozbě kyberútoku. Hackeři unesli jeep i s řidičem.

30.7.2015, Technologie, wired.com

Už ani v autě se člověk nevyhne hrozbě kyberútoku. Hackeři unesli jeep i s řidičem.

Nejnovější automobily jsou stále napěchovanější moderními technologiemi, palubními počítači s navigací počínaje a internetem konče. S každou další elektronikou je však automobil zranitelnější a v dnešní době už i proti krádeže přes internet.

Dva hackeři se zmocnili automobilu Jeep Cherokee, z pohodlí svého gauče ve svém sklepě. Hacker Chris Valasek a Charlie Miller, bývalý zaměstnanec amerického úřadu pro národní bezpečnost se dostali do palubního počítače redaktora časopisu Wired.

Řidič Andy Greenberg, jel asi 100 km/h, když se hackerská dvojka zmocnila jeho auta. Nejdřív spustili klimatizaci s co nejchladnějším vzduchem, pak zapnuli autorádio s naladěnou hip-hopovou stanicí na maximum. Snaha řidiče vše vypnout a přenastavit byla marná. Následně mu hackeři umyli přední sklo a zobrazili se mu na obrazovce palubního počítače.

Najednou mě přestal poslouchat plyn. Šlapal jsem zuřivě na pedál, ale můj Jeep Cherokee zpomalil na polovinu, pak už se jen plazil. Za mnou se řadila auta, aby mě předjela, a troubila,“ popisuje řidič. Jeho vůz pak na povel pirátů zrychlil a následně mu odpojili i brzdy. Zatímco Andy brzdil co to dalo, auto postupně sklouzlo do příkopu. Hackeři totiž zatím stále nezjistili jak získat přístup k ovládání volantu, pokud auto nejede na zpátečku.

Dvojice pirátů využila toho, že auto má multimediální systém Uconnect, který zahrnuje navigace a napojení na mobilní síť. Tento systém také umožňuje majiteli nastartování či rozsvícení světel na dálku. 

Italsko-americký koncern FCA, který Fiat, Chrysler a další značky sdružuje, začal po hackerské exhibici situaci řešit. Svolává tedy v Americe do servisů 1,4 milionu aut k úpravě softwaru systému Uconnect tak, aby se nedal napadnout, jak to udělali Valasek s Millerem.

Koncern také oznámil, že zřídil speciální System Quality Engineering Team. Tato skupina expertů se bude zabývat právě analýzou softwaru vozidel.

Zdroj: wired.com

Facebook Twitter

Související články

28.07.2015Hackeři ukradli údaje o uživatelích seznamky pro nevěrné. Teď hrozí zveřejněním.
10.07.2015Hackeři ukradli záznamy o 21 milionech vládních pracovnících v USA
24.06.2015Hackeři napadli lety z Varšavy, byl ovlivněn provoz i v Praze
24.07.2013Kyberútoky nejsou sci-fi. Hackeři ovládli i Česko  
21.07.2008Hackeři se pokusili připravit Českou pojišťovnu o 271 milionů

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.