Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Technologie » Řidičská kultura vs. telematika. Nechají se Češi sledovat?

Řidičská kultura vs. telematika. Nechají se Češi sledovat?

28.12.2015, Technologie, oPojištění.cz

Řidičská kultura vs. telematika. Nechají se Češi sledovat?

Během diskusí o technologiích v pojišťovnictví, se většinou dříve, než později zmíní telematika. Důvod je prostý. Tato nová technologie může nejen způsobit malou revoluci v oboru pojišťovnictví, ale zároveň už klepe na dveře. České pojišťovny odhadují její využití při uzavírání smluv havarijního pojištění a povinného ručení do tří let. Bude to ale na Čechy fungovat?

Tato novinka bude ze začátku fungovat na dobrovolné bázi. Svědomitý a opatrný řidič, který se na silnici nikdy nechová rizikově si jí jistě do automobilu nechá, na náklady pojišťovny, zabudovat, aby získal slevu na povinném ručení. Zařízení ho pak bude sledovat všude, kam se svým automobilem pojede. Bude sledovat i jak pojede. Jestli nepřekračuje rychlost, jestli příliš prudce nebrzdí, případně zda rychle nestartuje z místa a mnoho dalšího. Všechna tato data bude pojišťovna vyhodnocovat a na konci každého měsíce vystaví řidiči „účet“.

Je jasné, že mírní a svědomití řidiči na této službě ušetří a získají zajímavou slevu. Otázka je, co se stane s těmi, kteří tak mírní na silnici nejsou. Vzpomeňte si sami, zda jste naposledy na dálnici nepřekročili rychlost 130 km/h?


Čtěte také: Telematika v pojišťovnictví. Jak vidí její budoucnost softwarová společnost CSC.


Když se projedete po Praze v plném provozu, nejspíš celkem často narazíte na řidiče, kteří svou jízdou ohrozí vás, své okolí i svou posádku, jen aby se posunul o jedno místo před vás. Jaký účet pak přijde jemu?

Mohou pojišťovny telematiko dosáhnout toho, co se zatím českým policistům nedaří? Dokážou řidiči s vidinou tučné složenky za povinné ručení na konci měsíce ubrat nohu z plynu, ve chvíli, kdy se chystají předjíždět na plné čáře?

Úspěch celého konceptu bude určitě záviset na tom, jakou strategii pojišťovny zvolí. Jak mírné počáteční podmínky nastaví. Zajímavé bude sledovat, jakým způsobem se k tomu postaví jednotlivé pobočky pojišťoven v různých zemích Evropy. Dalo by se očekávat, že mírnější a uvědomělejší národy jako Švýcarsko, Belgie, Švédsko a další, systém přivítají jako skvělý nástroj na získání slevy.


Čtěte také: Rozhovor s pojistným matematikem. V budoucnu budeme povinné ručení platit po kilometrech


Jak ovšem k tomuto „sledovacímu zařízení“ přistoupí Češi? Italové? Maďaři? Není vhodné na někoho ukazovat a házet řidiče do jednoho pytle, to by určitě nebylo fér, ale může mentalita národa ovlivnit rozvoj takovéto technologie? Průzkumy veřejného mínění, by měly pojišťovny dozajista vytvořit na co největším vzorku lidí každé země a bylo by více než zajímavé ony výsledky zveřejnit. Nástup elektromobilů vývoj podpoří a lze si snadno představit i podporu státu ve formě slevy na dani při použití podobných zařízení. Konec věštění z křišťálových koulí. Co vy? Nechali byste si do automobilu telematiku namontovat?

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

14.10.2015Telematika v pojišťovnictví. Jak vidí její budoucnost softwarová společnost CSC.
16.09.2015Generace millennials vykazují nejvyšší poptávku po autopojištění s telematikou
23.02.2015Jednodenní autopojištění „Chori nori“ dává mladým Japoncům větší šanci řídit auta
11.09.2015Rozhovor s pojistným matematikem. V budoucnu budeme povinné ručení platit po kilometrech
23.10.2014Nové technologie přinášejí neobvyklé škody. Na vině bývá lidský faktor, někdy ale selže i technika

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.