Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Technologie » Digitální podpis budoucnost, nebo slepá ulička?

Digitální podpis budoucnost, nebo slepá ulička?

12.10.2015, Technologie, oPojištění.cz

Digitální podpis budoucnost, nebo slepá ulička?

Digitalizace přichází a pojistný trh již zbrojí. Termíny jako telematika, big data, a cloudové služby, stále více protkávají články a diskuse prognostikující trendy v následujících letech. Jedním z mnoha nástrojů na této cestě jsou i singhpady a digitální podpisy. Pojďme se podívat, jak jsou na tom pojišťovny s touto technologií a zda jde opravdu o trend, nebo jen plácnutí do vody.

Vlastnoruční digitální podpis obsahuje nejen obrázek samotného podpisu, ale i jeho skryté dynamické charakteristiky, jako je například, rychlost, tlak, sklon pera nebo třeba počty kliček v podpisu. Tyto charakteristiky jsou pro každého člověka naprosto unikátní a nenapodobitelné. Podpisem na speciální signpad vznikne vlastnoručně podepsaný a zabezpečený elektronický dokument, který je po právní stránce rovnocenný s podepsaným dokumentem papírovým.

Smlouva je tak ihned v systému a zároveň ji má klient k dispozici na svém úložišti. Technologie v pojišťovnictví deklaruje šestinásobné zrychlení zpracování smluv. Běžné zpracování papírové smlouvy přitom trvá až 9 dní. Dokument, který přijde na klasickém papíře musí, být zkontrolován a poté stejně převeden do elektronické podoby. Smlouvy podepsané digitálním podpisem jsou zpracovány už za do 1,5 dne. 

Kromě úspory času si pojišťovny tuto technologii pochvalují i kvůli zefektivnění procesů, úspoře nákladů a posílení kontrolních mechanismů, jak na straně pojišťovny, tak na straně klienta. Navíc se jedná o ekologické řešení, které snižuje množství produkovaného papíru.

V ČR již tuto technologii používá v ostrém provozu AXA, Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a UNIQA.

Od 1. 11. 2014 Kooperativa sjednala přes 25 tisíc smluv. momentálně máme u vybraných poradců 40 % nových pojistných smluv opatřených digitálním podpisem. Naším cílem je toto číslo zdvojnásobit,“ komentuje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Největší nevýhoda digitálního podpisu je zatím cena. Jelikož je potřeba nejen obrovská investice do softwarového řešení, také do nákupu samotných signpadů, kterými je třeba vybavit kamenné pobočky i zprostředkovatele.

Podle Tomáše Vaníčka, náměstka generálního ředitele PČS poradci nejvíce oceňují, že nemusí nic tisknout a odesílat klasickou poštou do pojišťovny. „Pojišťovna rychle získá data z nabídky, navíc bez chyb, které by na papírově vyplňovaných formulářích s jistotou vznikly,“ a dodává, že „Za poslední rok (od září 2014 do konce srpna 2015) PČS s pomocí této technologie bez použití papíru sjednala 6 888 smluv. Aktuálně tak poradci podepisují více než 16 % všech sjednaných smluv.

Konkurence však rozhodně nespí a i v dalších pojišťovnách se plánuje implementace těchto řešení. V rámci skupiny VIG chystá zavedení digitálního podpisu i ČPP. A pozadu nehodlají zůstat ani ČSOB, NN, Komerční pojišťovna a Česká pojišťovna.

Z uvedeného vyplývá, že všechny větší pojišťovny vyhodnocují velkou investici do této služby jako adekvátní. Jedinou výjimkou z těchto větších hráčů je pojišťovna Allianz. Ta technologii nepoužívá a ani její zavedení nemá v plánu, stejně tak i Wüstenrot. Podobnou strategii má i D.A.S., která sází na alternetivní řešení v podobě klasického elektronického podpisu a plánuje ve větší míře využívat zákonnou fikci, kdy podpis klienta je možné “nahradit” úhradou první pojistného ze strany klienta.

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

01.04.2015Digitální podpis smluv u Kooperativy v plném provozu. Zareaguje na technologii i konkurence?
30.09.2014Pojišťovna České spořitelny umí sjednat životní pojištění s digitálním podpisem
26.09.2013Lidé si neuvědomují význam svého podpisu
10.02.2012Pojistnou smlouvu si před podpisem přečte jen polovina Čechů

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.