Škody » Zaviněné lidmi » Za ochrnutí motorkáře, kterému vběhl do cesty pes, může majitelka zvířete

Za ochrnutí motorkáře, kterému vběhl do cesty pes, může majitelka zvířete

7.5.2015, Zaviněné lidmi, oPojištění.cz

Za ochrnutí motorkáře, kterému vběhl do cesty pes, může majitelka zvířete

Majitelka volně běhajícího psa, je podle soudu zodpovědná za ochrnutí motorkáře, který se mu snažil vyhnout a těžce se při tom poranil. Zajímavé na případu je to, že motorkář jel v obci 90 km/h místo předepsaných 50 km/h a přesto spor vyhrál. Tento případ jen dokládá, jak důležité je pojištění odpovědnosti a jak jeho absence může přijít draho.

Majitelka trpasličího pudla podle soudu pochybila, když v Lahošti na Teplicku venčila svého psa bez vodítka v blízkosti silnice. Proto odpovídá za škodu ona a ne motorkář, který zase překročil nejvyšší povolenou rychlost.

Porušení prevenční povinnosti žalované jako chovatelky psa, který v tu dobu byl pod jejím dozorem, spočívá v tom, že umožnila volný pohyb svého psa na veřejně přístupném místě v bezprostřední blízkosti komunikace určené pro jízdu motorových vozidel, což je okolnost, bez níž by škoda způsobená na zdraví žalobce pádem na motorce nevznikla,“ stojí v usnesení, které soud tento týden zpřístupnil na svém webu.

Mezi povinnosti vlastníka či chovatele samozřejmě patří též povinnost předejít možnému nebezpečí vběhnutí psa na vozovku, zdůraznil Nejvyšší soud. Nedávno v jiné kauze rozhodl, že majitel může zodpovídat za následky způsobené psem dokonce i tehdy, když zvíře na veřejné prostranství vypustí někdo jiný. Je totiž úkolem majitele, aby zajistil dostatečné zabezpečení.

V aktuálně projednávané kauze motorkář, který po nehodě ochrnul, požadoval od majitelky psa odškodnění přibližně milion korun. Okresní soud v Teplicích v roce 2011 žalobu zamítl. Předloni verdikt potvrdil Krajský soud v Ústí nad Labem. Nyní se spis znovu vrátil do Teplic k dalšímu řízení.

Nejvyšší soud v civilním sporu vyhověl motorkářovu dovolání i přesto, že paralelní trestní řízení skončilo pro majitelku psa zproštěním obžaloby. Za ublížení na zdraví dostala původně podmínku, pak ale v její prospěch zasáhli ústavní soudci, a to hlavně proto, že motorkář jel v obci asi devadesátikilometrovou rychlostí.

Pojištění odpovědnosti v občanském životě, kryje mimo jiné i škody způsobené domácími mazlíčky. „Z průzkumu veřejnosti, vyplývá 39% dotazovaných vlastní psa. Uzavřením pojištění odpovědnosti pokryje klient riziko finančního dopadu za způsobené škody za všechny členy rodiny, žijící ve společné domácnosti, včetně zvířat,“ konstatuje vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

Za škodu, kterou způsobí zvíře, je vždy plně odpovědný majitel. Ne každý ví, že s novým občanským zákoníkem přibyla povinnost náhrady nákladů na léčení v případě, že zvíře způsobí škodu jinému zvířeti.

To zda majitelka psa pojištěná byla, či nikoli bohužel nebylo potvrzeno. Pokud však pojištěním kryta není, hrozí jí, že bude muset milionové odškodnění platit ze svého, což může být i závazek na zbytek života.

Autor: oPojištění.cz
Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

17.02.2015Škody způsobené dětmi a domácími mazlíčky mohou vyjít draho
24.02.2015Pojištění odpovědnosti se vztahuje i na milionové škody způsobené při sportování
03.02.2015Zodpovědně k odpovědnosti, nabádá Česká asociace pojišťoven

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.