Škody » Volkswagen na pranýři. Žaloby padají rychleji než jeho akcie.

Volkswagen na pranýři. Žaloby padají rychleji než jeho akcie.

25.9.2015, Škody, oPojištění.cz

Volkswagen na pranýři. Žaloby padají rychleji než jeho akcie.

První žaloby, rozsáhlé vyšetřování ve Spojených státech i Evropě a raketový pád akcií. To je bilance prvních čtyř dnů, během kterých zpráva o manipulacích s emisemi druhé největší automobilky světa obletěla svět.

 

Automobilka Volkswagen již zaznamenala ve Spojených státech první žaloby od zákazníků s automobily s dieselovými motory VW. Jen od pátku bylo podáno čtyřicet žalob a to je pouze začátek. Mezi žalobci je i jeden prodejce vozů Volkswagen.

Bude určitě zajímavé sledovat, zda budou lidé chtít využít situace a zda budou žalovat automobilku o náhradu škody na základě podvedení jejich ekologického cítění, které je vedlo k zakoupení vozů VW.

Dalším důvodem žalob bude, skutečnost že po aktualizaci softwaru sice dojde k poklesu vypuštěných emisí, ale rovněž k poklesu výkonu automobilu. Podvedení zákazníci  tak budou chtít náhradu škody za ztrátu hodnoty vozu a také uhrazení nákladů, které budou spojené se svoláním vozů do servisu.

Počet žalob určitě v příštích dnech výrazně poroste. V USA se problém s emisemi týká přibližně 482 tisíc automobilů.

Vlnu žalob lze očekávat i v Evropě. Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt potvrdil, že automobilka Volkswagen manipulovala s emisemi i v Evropě. Zatím není jasné, kolika aut se manipulace týkají. „To se ukáže v příštích dnech,“ řekl novinářům Dobrindt. „Budeme i nadále společně s VW intenzivně pracovat na tom, abychom co nejdříve a co nejotevřeněji o těchto detailech informovali veřejnost,“ dodal ministr.

Volkswagen už v pondělí po zjištění amerických úřadů uvedl, že podvodný software instaloval do celkem 11 milionů svých vozů. 

Ověření údajů o uvolňování emisí chce v České republice provést i Škoda Auto. Ministerstvo dopravy bude společně s firmou Škoda Auto svolávat ke kontrolám majitele vozů s motory, v nichž může být problém. V letech 2009 - 2013 do některých aut problémové motory Škoda zřejmě nevědomky montovala. Jedná se o dieselové motory s obsahem 1,6 a 2 l TDI.

VW navíc bojuje se silným propadem akcií a to více než o třetinu. Propad zastavila až rezignace Martina Winterkorna šéfa koncernu VW. Ten včera přijal odpovědnost za skandál, i když znovu zopakoval, že o manipulacích s emisemi nevěděl a šokovaly ho.

Částky na urovnání celé aféry budou jistě astronomické. Jen několik dní před startem aféry s emisemi se americká automobilka General Motors dohodla s federální vládou USA na vyplacení 900 milionů dolarů za ukončení vyšetřování spojeného s vadnými součástkami, které vedly ke smrti 124 lidí.

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

22.09.2015Německý Volkswagen čelí skandálu s podvodem měření emisí
21.09.2015Allianz s Volkswagnem se rozhodli posílit IT bezpečnost německých firem
18.09.2015General Motors zaplatí americké vládě 900 milionů dolarů za ukončení vyšetřování závady milionů vozů
04.08.2015Automobilka Fiat Chrysler stahuje z trhu 843 tis. vozů kvůli vadným airbagům
27.07.2015Případů stažení potravinových výrobků z trhu prudce přibývá, varuje Swiss Re!
27.02.2014Regulace vytlačuje slušné poradce z trhu
11.04.2013Toyota dobrovolně stahuje z trhu 1,73 mil. vozů

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.