Škody » Škoda na Výstavišti až za miliardu

Škoda na Výstavišti až za miliardu

17.10.2008, Škody, Dagmar Šístková, Michal Kusyn

Škoda na Výstavišti až za miliardu
 

Hasiči odhadují škody po čtvrtečním požáru, který zničil levé křídlo secesního Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, maximálně na jednu miliardu korun. Jde o nejhorší požár v hlavním městě od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác.

 

Požár, který byl lokalizován zhruba po půldruhé hodině, zcela zničil levé křídlo budovy. Zůstaly jen obvodové zdi. Na dohašování rozsáhlého požáru pracovali hasiči celou noc. Dalšímu rozšíření požáru zabránila protipožární stěna, která oddělovala levou část Průmyslového paláce od zbylých dvou. Díky tomu se zachránily zbývající části. Je až neuvěřitelné, jak naši předkové už v roce 1890 (kdy byl palác postaven) dbali na to, aby byla stavba ochráněna před ohněm.

 

Palác patří městu, které jej spolu s areálem Výstaviště pronajalo společnosti Incheba Praha. Incheba podle našich informací pojistila celý areál na částku 2,5 mld. korun. Na pojištění Průmyslového paláce se podílely pojišťovna UNIQA a Česká podnikatelská pojišťovna.

 

Pražský primátor Pavel Bém řekl, že bude usilovat o to, aby historická památka byla obnovena. Ve spolupráci s magistrátem bude hledat cestu k co nejrychlejší obnově Průmyslového paláce i Incheba, uvedl v tiskové zprávě ředitel marketingu a komunikace společnosti Radovan Ježovič. 

 

Mezinárodní dentální veletrh Pragodent 2008, který byl v pondělí zahájen v areálu výstaviště, je podle Ježoviče spolu s nejbližšími plánovanými veletrhy až do odvolání zrušen. Dodal, že Incheba oceňuje práci hasičů je připravena maximálně spolupracovat s vyšetřovateli na zjištění příčin požáru.

 

Byla ustavena expertní komise, jejímž úkolem bude důkladně prověřit všechny aspekty týkající se vzniku celé události a stanovit příčinu tohoto požáru. Tak jako u každého požáru, prověřit musí všechny v úvahu připadající verze vzniku požáru – ať již by se jednalo o technickou závadu, nedbalost nebo jiný důvod (případně úmysl).

 

Již nyní je však zřejmé, že vzhledem k velikosti požárem zasaženého objektu je konečné stanovení příčiny vzniku požáru možné očekávat spíše v řádu týdnů než dnů. Vše však nasvědčuje tomu, že průběh požáru byl standardní, odpovídal charakteru historického objektu a předmětům (probíhající výstava dentistických firem), které se v inkriminované době nacházely uvnitř.

 

Hasiči a policisté od rána pátrají po příčině včerejšího obrovského požáru na Výstavišti. Spekuluje se o výbuchu u jednoho stánků na veletrhu Pragodent, který začal včera v Průmyslovém paláci. Svědek zase viděl model horkovzdušného balonu. Vyšetřovatelé ale říkají, že příčinu teprve hledají.


Na základě výsledků vyšetřování příčin požáru se bude hl.m. Praha zabývat i případnou odpovědností nájemce Výstaviště Holešovice, společnosti Incheba.

 

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková, Michal Kusyn

Facebook Twitter

Související články

02.06.2010Dostavba Průmyslového paláce po požáru se (snad) blíží
01.12.2009TÉMA: Požár v Průmyslovém paláci
23.10.2008Přímo od zdroje: vyjádření likvidátora pojistné události
23.10.2008Pojišťovny vyplatí zálohu na obnovu Průmyslového paláce
22.10.2008Problém: Průmyslový palác byl zřejmě podpojištěn
21.10.2008Postavit Průmyslový palác, či ne? I to ovlivní pojistné plnění!
20.10.2008Oheň v Průmyslovém paláci vznikl ve stánku na Pragodentu
17.10.2008Škoda na Výstavišti až za miliardu
17.10.2008FOTO: Peklo v Průmyslovém paláci

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.