Škody » Přírodní nebezpečí » V jižním Chile vybuchla sopka Calbuco. Evakuováno je tisíce lidí

V jižním Chile vybuchla sopka Calbuco. Evakuováno je tisíce lidí

23.4.2015, Přírodní nebezpečí, The Guardian, News

V jižním Chile vybuchla sopka Calbuco. Evakuováno je tisíce lidí

Sopka Calbuco se naposledy probudila před 42 lety. Nyní opět chrlí kouř a prach na slabě obydlenou horskou oblast na jihu Chile.

 

Chilské úřady vyhlásily v 18:00 tamějšího času červený poplach, který následovala silná erupce. Oblast se nalézá přibližně 1000 km jižně od hlavního města Santiago.

 

 

 

 

 

Úřady doposud evakuovali rádius 20 km, což představovalo přibližně 4 000 lidí. Z nejbližšího velkého města Ensenada bylo evakuováno 1 500 lidí. Zatím nedošlo k žádným ztrátám na životech. Nebyly potvrzeny ani žádné padající kameny, případě lávové jazyky. Vlivem větru nyní kouřový oblak míří do Argentiny. Kvůli hustému oblaku prachu a popílku zrušila letiště všechny vnitrostátní lety. Zrušena byla rovněž výuka na školách poblíž nebezpečné oblasti.

 

 

Calbuco explodovala naposled v roce 1972 a je zařazena do první trojice z 90 nejnebezpečnějších Chilských aktivních sopek.

A jak je to s pojištěním proti výbuchu sopky?

I když Česká republika je, co se sopečné aktivity týče, velmi klidná a bezpečná, není problém se proti výbuchu sopky pojistit i u nás. Například jste-li živnostník, můžete se proti výbuchu sopky pojistit v rámci nového produktu pojišťovny UNIQA a produktem BALPO Standard SME. Výbuch sopky se řadí do živelných katastrof vedle povodní, záplav či zemětřesení.

Inernetový online portál pojisteni.smarteo.cz také nabízí připojištění plavidel proti škodám při výbuchu sopky.

Výbuch sopky může napáchat škody na plavidle přímou souvislostí, tím je myšlena například škoda, kterou může způsobit popílek nebo horká láva nebo nepřímou souvislostí, čímž se myslí doprovodné jevy jako jsou vlnobití apod. Na všechna tyto rizika vzniku škody je možné se připojistit. Předmětem připojištění jsou plavidla, která jsou využívána k rekreačním nebo i podnikatelským záměrům. Připojištění se sjednává na konkrétní územní platnost, vzhledem k tomu že na našem území výbuch sopky nehrozí je připojištění nejčastěji sjednávané v rámci území Evropy a Středozemního moře, případně na jinou oblast.

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: The Guardian, News

Facebook Twitter

Související články

14.02.2014Na Jávě se probudila sopka Mound Kelud
22.04.2010Islandská sopka: nejlepší a nejhorší scénář vývoje
01.10.2014U japonské sopky Ontake se našla další těla
12.07.2010Pojištění pro případ zrušení letu kvůli sopce je na světě
03.08.2010Sopky? Pro pojišťovny jsou horší hurikány a zemětřesení
08.11.2010Aerolinky ruší lety - tentokrát kvůli sopce Merapi

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.