Škody » Přírodní nebezpečí » Česko zasáhly silné bouřky

Česko zasáhly silné bouřky

30.7.2013, Přírodní nebezpečí, Český rozhlas, Meteocentrum

Česko zasáhly silné bouřky

Kolem páté hodiny se déšť s bouřkami objevil na jihozápadě území a poté se přesouval k severovýchodu. Běžně spadlo kolem 30 mm srážek během jediné hodiny, ojediněle se objevilo i 50 mm. Nejvíce pokropily bouřky oblast Liberecka, kde v krajském městě naměřili právě téměř 50 mm a v Novém Městě pod Smrkem dokonce 110 mm za pouhé dvě hodiny. Hasiči zasahovali hlavně kvůli popadaným stromům, které na mnoha místech zastavily silniční a železniční dopravu.

Prudká bouře se kolem 19:30 přehnala i nad hlavním městem. Hasiči v Dejvicích kvůli tomu museli evakuovat dvě desítky lidí, které by mohl ohrozit nestabilní čtyřicetimetrový jeřáb. Bouře způsobila problémy také v hromadné dopravě, omezen byl provoz ve dvou stanicích metra. Na Chodově natekla voda do stanice metra, která byla uzavřena, Voda se dostala i do vestibulu stanice Můstek. Dopravní podnik proto musel uzavřít vstup z Václavského náměstí.

České dráhy musely na několika tratích přerušit  provoz  kvůli spadlým stromům. Nejhorší byla situace mezi Prahou a Českými Budějovicemi, spaldlé větve zastavily zhruba na hodinu i provoz na koridoru z Prahy na Českou Třebovou.
Na Frýdlantsku se během tří hodin zvedla hladina řeky Smědé nad dva metry. Rozlila se na polích a loukách pod Frýdlantem. 
V Raspenavě a Hejnicích kvůli bleskové vodě evakuovali autokemp a tři dětské tábory.

Noční bouřky si bohužel vyžádaly jednu oběť. V Jeřmanicích na Liberecku zemřel 64letý muž.

Výstraha před bouřkami platila do dněšního rána.  Meteorologové také odvolali výstrahu před vysokými teplotami, ale stále platí varování před nebezpečím požárů pro celou ČR.

Český rozhlas, Meteocentrum

Zdroj: Český rozhlas, Meteocentrum

Facebook Twitter

Související články

23.05.2013Krupobití, vichřice a velká voda vloni napáchaly nejvíce živelních škod
09.06.2013Bouřky přinesly silný déšť, krupobití a bleskové záplavy
06.09.2012Škody z letních kalamit jsou vyšší než následky květnových povodní před dvěma lety
26.07.2012Červencové bouřky nejvíce škodily na Strakonicku, Královéhradecku a Příbramsku

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.