Škody » Přírodní nebezpečí » Austrálii postihla nejsilnější větrná bouře za posledních 10 let

Austrálii postihla nejsilnější větrná bouře za posledních 10 let

22.4.2015, Přírodní nebezpečí, Reuters

Austrálii postihla nejsilnější větrná bouře za posledních 10 let

Už více jak 48 hodin v kuse devastuje silná větrná bouře australské Sydney i s přilehlými oblastmi a naprosto ochromila statisíce domácností, dopravu i dodávky uhlí od největšího světového exportéra.

 

Austrálii sužuje třetím dnem větrná bouře. Úřady vyhlásily stav přírodní katastrofy. Podle agentury Reuters jsou hlášeni tři mrtví a tři nezvěstní. Před velkou vodou bylo zachráněno už 100 lidí. Bez proudu se ocitly statisíce domácností. V Sydney a dalších městech jdou škody do milionů dolarů. Úřady navíc varují před další bouří, která postupuje k pobřeží.

Australská bouře pustoší Sydney

Poryvy větru, které dosahují síly až 135 km/h, trhají stromy z kořenů a odnáší střechy z domů, nemluvě o stožárech elektrického vedení. Všechny lety do Sydney jsou zpožděny a zaplaveny byly i železniční stanice. Přístav Newcaste, který je největším přístavem na vývoz uhlí na světě, byl uzavřen. Zatím není jasné, kdy se dodávky uhlí zahraničním klientům obnoví.  

Australské Sydney postižené bouří a zaplavené domácnosti

Na moři přes noc uvízla výletní loď s 2500 pasažéry, jelikož nemohla být vpuštěna do přístavu kvůli až desetimetrovým vlnám. Pasažéři tedy museli přečkat noc na otevřeném moři. Australané takto silnou a dlouhotrvající bouři nepamatují.

Australské Sydney postižené silnou bouří

 

Tento roku bude pro tamější pojišťovny velmi náročný, neboť stejná oblast se akorát vzpamatovala z cyklonu Marcia, který se Austrálií přehnal letos na konci února. Tehdy se celková hodnota pojistných událostí vyšplhala až na 403,6 milionů dolarů.

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: Reuters

Facebook Twitter

Související články

23.10.2014Bouře Gonzalo se prohání Evropou, poškodila i letadlo Travel Service
19.09.2014Francii zasáhla prudká bouřka, Filipíny zase tropická bouře
23.07.2014Pojišťovny očekávají škody z pondělních bouřek
03.07.2014Bouře v USA usmrtily tři lidi, Severní Karolína se připravuje na hurikán Arthur
30.05.2014Allianz eviduje z bouřek a záplav na 300 škod
29.04.2014Tornáda dál pustoší USA, bouře míří na východ
07.11.2013Pojišťovny přijde podzimní bouře nad Evropou na 1,3 miliardy eur
06.01.2014Letní bouře budou stát německé pojišťovny 7 milard eur

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.