Škody » Požáry » Sibiř postihly rozsáhlé požáry. V plamenech je víc jak 200 000 hektarů lesa

Sibiř postihly rozsáhlé požáry. V plamenech je víc jak 200 000 hektarů lesa

24.4.2015, Požáry, Guardian, iDNES, oPojištění.cz

Sibiř postihly rozsáhlé požáry. V plamenech je víc jak 200 000 hektarů lesa

První informace o vzniku a rychlém šíření požáru vydala média 12. dubna. Požár se vlivem suchého a větrného počasí rychle šířil a překročil dokonce i hranice s Čínou. Evakuovány byly tisíce lidí.

Možné příčiny požáru jsou podle médií dvě. Jedni viní obyvatele jedné z postižených vesnic, kteří pálili trávu, a oheň se vymkl jejich kontrole. Jiní hovoří o úmyslném založení sibiřským disidentem. Ať je příčina jakákoli, oheň již pohltil více jak 200 000 hektarů země.

Kalamitní stav zatím ruské úřady vyhlásily v celém Zabajkalském kraji a Chakaské autonomní republice, ve čtyřech okresech Burjatska a jednom v Krasnojarském kraji. Režim protipožární pohotovosti platí v Irkutské oblasti, Altajské republice, v osmnácti okresech Burjatska a jednom okresu Krasnojarského kraje. Celkem bylo evakuováno více jak 5 000 obyvatel a živel stačil pohltit již 1 500 domů včetně několika nemocničních zařízení.

Sibiřské požáry nedaleko města Čita

Na jih Sibiře ve středu mířily další záchranářské vrtulníky a speciální protipožární letouny Be-200. Boj s ohněm se soustřeďuje zejména do okolí půlmilionového města Čity, ležícího východně od Bajkalu. Plameny zuří už na okraji města, jemuž hrozí evakuace. Podle posledních informací se oheň rozšířil i do Číny.

Zatím nepřišly žádné zprávy o zkrocení požáru. Zahraniční média však před několika dny informovala o tom, že kouř z rozsáhlých požárů překonal Tichý oceán a dorazil až do nevadského Rena, které je více jak 8 000 km vzdálené od postižené oblasti. Silný dým nyní v údolí Sierra Nevady komplikuje život i místním lidem.

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: Guardian, iDNES, oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

16.02.2015Konečně služba, která urychlí likvidaci požáru „Vyšetřování požárů“
17.12.2014Průzkum ČP: Češi o vánočních svátcích pálí svíčky, 16 % lidí pak bojuje s domácími požáry
05.12.2014Počet požárů je v prosinci a lednu dvojnásobný
20.11.2014Požár pily ve Valašském Meziříčí způsobil škody za miliony
09.09.2014Požár zničil téměř dokončený krkonošský penzion, škoda je pět milionů
29.07.2014Požár skladu paliv se vymkl kontrole. V Tripolisu hrozí katastrofa
15.07.2014Přežili lesní požár, nyní mají šanci na velké odškodnění
18.06.2014Požár chaty Libušín způsobila špatně opravená kamna

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.