Škody » Požáry » Přežili lesní požár, nyní mají šanci na velké odškodnění

Přežili lesní požár, nyní mají šanci na velké odškodnění

15.7.2014, Požáry, eurozprávy.cz

Přežili lesní požár, nyní mají šanci na velké odškodnění

Lidé, kteří přežili ničivý lesní požár v Austrálii v roce 2009, dnes získali příslib odškodnění ve výši téměř 500 milionů australských dolarů (asi 9,5 miliardy korun) v největším společném vyrovnání v dějinách země. 

Požár v Kilmore East byl nejhorší z lesních požárů, které si v únoru 2009 v australském státě Victoria vyžádaly 173 obětí, zničily přes 2000 domů a způsobily škodu za jednu miliardu australských dolarů.  Šlo o nejhorší přírodní katastrofu v novodobé historii Austrálie.

Žalovaná strana, elektrárenská firma SP AusNet, souhlasila s odškodněním ve výši 494,7 milionu australských dolarů. Právní zástupce Andrew Watson, který zastupuje žalující, dodal, že dohoda ještě vyžaduje závěrečné schválení soudu. Pak potrvá 12 až 18 měsíců, než bude odškodnění vyplaceno.

"Žádná částka nemůže nahradit těm, kdo byli poškozeni požárem, ztrátu, již utrpěli," řekl Watson novinářům. "Ale toto vyrovnání ve výši téměř půl miliardy představuje jistou míru spravedlnosti a kompenzaci, která zmírní finanční břemeno jejich utrpení."

Více než 10 000 lidí včetně příbuzných obětí se kvůli požáru v Kilmore spojilo v žalobě proti společnosti SP AusNet, jejímž většinovým vlastníkem je firma Singapore Power. Hlavní žalobkyně Carol Matthewsová, jejíž syn Sam uhořel, uvedla, že požár způsobilo vadné zařízení  energetické společnosti. Právní zástupci pak dodali, že požáru, který spálil 125.000 hektarů, se "dalo zabránit".

Společnost SP AusNet v prohlášení uvedla, že dohody o odškodnění bylo dosaženo bez přiznání odpovědnosti firmy či kterékoli jiné strany. Podle jejího vyjádření vodič elektrického proudu, který spadl a způsobil požár, poškodil blesk.

eurozprávy.cz 
Zdroj: eurozprávy.cz

Facebook Twitter

Související články

06.02.2011Západ Austrálie se potýká s požáry, ve státě Victoria bojují s povodněmi
18.08.2008Odškodnění za výbuch na palubě letadla
02.07.2013Arizonu sužují požáry, o život přišlo 19 profesionálních hasičů
10.04.2014Austrálii ohrožuje silný cyklón
06.02.2012V Austrálii probíhá největší evakuace v dějinách země

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.