Škody » Požáry » Dostavba Průmyslového paláce po požáru se (snad) blíží

Dostavba Průmyslového paláce po požáru se (snad) blíží

2.6.2010, Požáry, DŠ

Dostavba Průmyslového paláce po požáru se (snad) blíží

Pražský Magistrát zveřejnil vítězný návrh architektonické soutěže na rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce. Vítězem se stala společnost Cigler Marani Architects, která od města dostane částku 600 000 Kč.

Ateliér do svého návrhu kromě zadané rekonstrukce levého křídla a výstavby podchodu pod Průmyslovým palácem, propojujícím vstupní část Výstaviště s Křižíkovou fontánou přidal i několik dalších nápadů, jak areál vylepšit.

Škody, způsobené požárem, který zničil levé křídlo secesního Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, se odhadují na jednu miliardu korun. Šlo o nejhorší požár v hlavním městě od roku 1974, kdy oheň zachvátil nedaleký Veletržní palác.

Požár, který byl lokalizován zhruba po půldruhé hodině, zcela zničil levé křídlo budovy. Zůstaly jen obvodové zdi. Na dohašování rozsáhlého požáru pracovali hasiči celou noc. Dalšímu rozšíření požáru zabránila proti požární stěna, která oddělovala levou část Průmyslového paláce od zbylých dvou. Díky tomu se zachránily zbývající části. Je až neuvěřitelné, jak naši předkové už v roce 1890 (kdy byl palác postaven) dbali na to, aby byla stavba ochráněna před ohněm.

Palác patří městu, které jej spolu s areálem Výstaviště pronajalo společnosti Incheba Praha. Incheba podle našich informací pojistila celý areál na částku 2,5 mld. korun. Na pojištění Průmyslového paláce se podílely pojišťovna UNIQA a Česká podnikatelská pojišťovna.

Magistrát plánuje na rekonstrukci použít částku kolem miliardy a půl korun a podle současných plánů bude stavba údajně hotova do dvou let. Celý projekt, tedy včetně rekonstrukce Křižíkovy fontány a otevření prostoru směrem do Stromovky by měl být dokončen do roku 2015.

Konstrukce by měla být v nýtovaném provedení - půjde tedy o repliku původní techniky, používané v době výstavby Průmyslového paláce.

Dokončení stavby však mohou komplikovat spory s Inchebou, která získala pojistné plnění za vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce.

Zástupci Incheby tvrdí, že jsou připraveni peníze investovat, ale...

Pojistné plnění, které jako vedoucí pojistitel vyplatila pojišťovna UNIQA, je přece jen pro možné hrozící spory prozatím uloženo v právní úschově.

Zdroj: DŠ

Facebook Twitter

Související články

01.12.2009TÉMA: Požár v Průmyslovém paláci
23.10.2008Přímo od zdroje: vyjádření likvidátora pojistné události
23.10.2008Pojišťovny vyplatí zálohu na obnovu Průmyslového paláce
22.10.2008Problém: Průmyslový palác byl zřejmě podpojištěn
21.10.2008Postavit Průmyslový palác, či ne? I to ovlivní pojistné plnění!
20.10.2008Oheň v Průmyslovém paláci vznikl ve stánku na Pragodentu
17.10.2008Škoda na Výstavišti až za miliardu
17.10.2008FOTO: Peklo v Průmyslovém paláci

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.