Škody » Loňský výbuch plynu v Praze:  případ je odložen, viník  již zemřel

Loňský výbuch plynu v Praze:  případ je odložen, viník  již zemřel

6.3.2014, Škody, Český rozhlas, iDNES

Loňský výbuch plynu v Praze:  případ je odložen, viník  již zemřel

Za loňský výbuch plynu v pražské Divadelní ulici žádný trest nepadne. Viníkem je totiž stavbyvedoucí, který už zemřel. Kriminalisté zjistili, že explozi způsobilo porušení technických norem při stavbě v sedmdesátých letech. Policie teď případ odložila.

Viník nezachoval předepsanou vzdálenost mezi vedením elektřiny a plynu. Kabely ležely přímo na plynovodu, přesto byla stavba v roce 1980 zkolaudována. Po čase se izolace porušila, došlo ke zkratu a následně elektrický oblouk poškodil plynovod. Otvorem o průměru zhruba 1,5 centimetru pak unikal plyn. Podle vyšetřovatelů trvalo několik hodin, než se uniklý plyn nahromadil v budově číslo popisné 5. Tam poté vybuchl.

Výbuch v dubnu zranil přes 40 lidí, dva z nich utrpěli vážná zranění. Exploze poničila nejen samotný dům patřící Řízení letového provozu. Napáchala také škody na okolních budovách - Akademii věd, Národním divadle, poškozené byly rovněž budovy na Smetanově nábřeží i zaparkovaná  auta. Zavřenou Divadelní ulicí pak auta projela znovu až v září.

Škoda se podle kriminalistů odhaduje na 275 milionů korun. Do případu se přihlásilo 50 poškozených lidí a přes 30 firem a podle 10 pojišťoven Protože policie prověřování odložila, o jejich nároku na odškodnění budou rozhodovat soudy v občanskoprávním řízení.

Český rozhlas, iDNES.cz

Zdroj: Český rozhlas, iDNES

Facebook Twitter

Související články

29.04.2013Exploze v centru Prahy! Zasypaní lidé pod troskami
27.05.2013Pojišťovny zatím neposkytly Akademii věd zálohy na financování oprav
02.08.2013Havárie plynu jsou nebezpečné - kontroly se podceňují
22.02.2013Dům ve Frenštátě byl pojištěn. A pojišťovna se stará!
19.02.2013Policie: Výbuch domu ve Frenštátě zavinil muž z přízemí
18.02.2013Výbuch paneláku ve Frenštátě má pět obětí

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.