Škody » Jiné havárie » Technici vyzvedávají vrak výletní lodi Costa Concordia

Technici vyzvedávají vrak výletní lodi Costa Concordia

15.7.2014, Jiné havárie, českátelevize.cz, Reuters

Technici vyzvedávají vrak výletní lodi Costa Concordia

Vyzvedávání havarované výletní lodi začala včera brzy ráno a potrvá několik dní. Po dvou a půl letech má být vrak odtažen od italského ostrova Giglio a dopraven k sešrotování do janovského přístavu.

Loď pro více než 4000 cestujících, při jejíž havárii a převrácení na bok zahynulo 32 lidí, se loni v záři podařilo napřímit. Nyní je třeba, aby se ponor lodi snížil ze současných 30 na 18 metrů. Na to dohlíží celkem 500 lidí včetně 120 potápěčů a 50 inženýrů, nasazeny jsou i tři desítky lodí.

Na celou operaci bedlivě dohlížejí i ekologové, kteří monitorují, zda se při vyzvedávání z vraku neuvolňují nežádoucí chemické látky nebo zbytky paliva.

Odborníci předpokládají, že budou k přípravě lodi na poslední plavbu potřebovat pět až šest dní. Costa Concordia by na 280 kilometrů dlouhou cestu do Janova mohla vyrazit 21. července, v případě bezchybného průběhu vyzvedávání možná už o dva dny dříve.

Vlastníci lodi zaplatí  kolem 1,5 miliardy eur

"Náklady nás budou stát přibližně 1 miliardu eur. Částka ale nezahrnuje 100 000 eur na sešrotování vraku a opravu škod na ostrově Giglio," řekl Michael Thamm, generální ředitel společnosti Costa Crociere. Ale i přesto dodal, že se společnosti podařilo udržet 95 procent svých zákazníků i po potopení lodí, především díky významným slevám.

českátelevize.cz, Reuters

Zdroj: českátelevize.cz, Reuters

Facebook Twitter

Související články

07.01.2014Náklady na vyzvednutí Costa Concordia mohou překročit 2 miliardy dolarů.
18.09.2013Costa Concordia : Pojišťovny zaplatí téměř miliardu eur
16.09.2013Vrak lodi Costa Concordia se bude zřejmě zvedat až do rána
23.08.2013Costa Concordia: Největší námořní škoda všech dob
29.07.2013Náklady na vyzvednutí Concordie mohou být až 500 mill eur
18.07.2013Kapitán Costa Concordia konečně před soudem
09.07.2013Kapitán Concordie stane před italským soudem
31.07.2012Vyzvednutí vraku Costa Concordia bude obtížné a nákladné

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.