Škody » Ekvádor zasáhlo silné zemětřesení

Ekvádor zasáhlo silné zemětřesení

18.4.2016, Škody, Reuters

Ekvádor zasáhlo silné zemětřesení

V sobotu zasáhlo Ekvádor silné zemětřesení. Podle odhadů pod sutinami zemřelo nejméně 272 lidía dalších 2000 utrpělo zranění. Je možné, že počet obětí ještě stoupne. Ekvádor zatím zmobilizovány finanční rezervy a do postižené oblasti míří humanitární pomoc.

Podle agentury Reuters prezident Ekvádoru Rafael Correa prohlásil: „Ekvádor byl velice silně zasažen… Je to největší tragédie za posledních 67 let.“ Prezident musel předčasně ukončit návštěvu Itálie. Correra později v televizním projevu uvedl, že v sutinách jsou stále ještě přeživší.

Otřesy o síle 7,8 stupňů Richterovy škály, nejvíce zasáhly pobřežní oblast a turistické letovisko Pedernales. Velké škody jsou hlášeny také z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Jedná se o nejsilnější zemětřesení od roku 1979. Úřady se původně obávaly vln tsunami, varování bylo ale odvoláno.

Zemětřesení provázelo více než 160 následných otřesů, především v blízkosti epicentra, v turistickém letovisku Pedernales.

Na zasažená místa během prvních pár hodin dopravili záchranáři více, než 3000 balíčků s potravinami a téměř 8000 balíčků s potřebným příslušenstvím pro přespání. Venezuela, Chile a Mexiko vysílají pracovníky a zásoby. Zapojit se má Evropská unie, Španělsko a Peru.

600 milionů dolarů multilaterálních věřitelů pro mimořádné události byly okamžitě aktivovány. Plný rozsah škod zůstává nejasný. Jasné však je, že tato katastrofická událost zhorší ekonomickou výkonnost států OPEC. Energetický průmysl se nezdá být poškozený, i když byla hlavní rafinérie Esmerakdas preventivně uzavřena. Kromě budov byly poničeny i komunikační sítě.

Ekvádor na pomoc zmobilizoval přes 10 tisíc příslušníků bezpečnostních jednotek, které spolu se stovkami záchranářů a zdravotníků vyslal do postižené oblasti. Již v sobotu se do pomoci zapojilo na 3500 policistů. Červený kříž se do akce zapojil s 1200 dobrovolníky.

Bylo vybudováno několik táborů pro evakuované a lidi bez přístřeší. Problémem v pátrání po přeživších a obětech jsou ale těžko přístupné oblasti a sesuv půdy. Uzavřeno bylo dvanáct klíčových silničních tepen.

Se silnými zemětřeseními se ve čtvrtek a v pátek potýkalo i Japonsko a nově také tichomořský ostrovní stát Tonga, u jehož pobřeží byly naměřeny otřesy o síle 6,1 stupně. Tyto oblasti spolu s Ekvádorem leží na takzvaném ohnivém kruhu, který je charakteristický častými zemětřeseními a vulkanickou činností. Podle německého Geologického centra však spojení mezi událostmi v Japonsku a Ekvádoru není.

Zdroj: Reuters

Facebook Twitter

Související články

30.04.2015Indická zajišťovna GIC Re odhaduje výši výdajů za nepálské zemětřesení na 160 milionů dolarů
27.04.2015Do zemětřesením zasaženého Nepálu míří pomoc z celého světa
12.02.2016Požár Národního muzea zničil 200 metrů čtverečních střechy
11.01.2016Celková škoda z požáru litvínovské chemičky se podle Allianz vyšplhá na více než půl miliardy dolarů
18.12.2015Škody způsobené obřím požárem v Indonésii dosáhly 16 miliard dolarů
21.08.2015Ničivé požáry v USA se stále nedaří dostat pod kontrolu
11.09.2015Japonsko sužují povodně, které způsobily i únik radioaktivní vody z Fukušimy

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.