Rizika » UNIQA loni řešila pojistné podvody za více než 22 milionů

UNIQA loni řešila pojistné podvody za více než 22 milionů

19.1.2012, Rizika, UNIQA

UNIQA loni řešila pojistné podvody za více než 22 milionů

V loňském roce bylo v UNIQA pojišťovně experty řešeno celkem 526 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod, což představovalo oproti roku 2010 mírný pokles. Svoji roli v poklesu sehrála absence větších katastrofických škod, které naopak povzbudily nepoctivce o rok dříve. Celkem zabránili vyšetřovatelé pojišťovny ztrátě 22,1 milionu korun, které podvodníci nárokovali za fingované nebo uměle navýšené škody. Prokázaná hodnota podvodů tak meziročně vzrostla o 5 %. Opět dominovaly „čachry“ v pojištění vozidel, majetku a v pojištění osob.

Přibližně 46 % odhalených pokusů bylo dále šetřeno v rámci trestních řízení, u nichž už byla rozhodnuta více než třetina. UNIQA pojišťovna v tomto procesu spolupracuje s Policií ČR.

Největší podíl na této trestné činnosti měly případy z oblasti pojištění vozidel (asi 65 %). V tomto segmentu se se řešily sporné případy za bezmála 13 milionů korun, průměrná nepoctivě uplatněná škoda činila loni asi 37.000 korun. To znamenalo výrazný nárůst, protože o rok dříve byla průměrná podvodná škoda ještě pod 30.000 korunami.

Stagnovaly škody s indiciemi pojistného podvodu v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti (podíl asi 9 %), které byly vyčísleny na více než 7,8 milionu korun. Průměrná podvodná škoda v tomto segmentu loni vyrostla na 166.000 korun, což představuje strmý růst – o rok dříve překročila hranici 140.000 korun, ale v roce 2009 činila ještě jen asi šestinu této částky. Počet škod řešených jako podvod zůstal meziročně prakticky nezměněn, protože se naší republice vyhnuly katastrofické škody. Ty bývají tradičně pro podvodníky dobrou příležitostí pokusit se obohatit.

Mírně stoupl počet případů hlášených z oblasti pojištění osob, zejména z úrazového, soukromého zdravotního a cestovního pojištění (meziročně + 4 %, celkový podíl 25 %). Celkem se tento segment podílel na prokázané hodnotě podvodů z 6,5 %.

Frekventovaným pojistným podvodem loňského roku bylo znovu uplatnění škody na nestandardně legalizovaných vozidlech s manipulací jejich ochrannými znaky. Pachatelé například importují vrak vozu s dokumenty, které „převedou“ na jiné auto stejné značky, barvy a stejných parametrů, které nechají pro tento účel na objednávku ukrást. Nově zrozený automobil pojistí a vzápětí nechají buď odcizit, popřípadě ho nechají shořet. Vzniklou „újmu“ nárokují od pojišťovny.

UNIQA

Zdroj: UNIQA

Facebook Twitter

Související články

07.12.2011UNIQA pojistila výstavu moderního umění 1927-1945 v Ostravě
26.10.2011UNIQA pojišťovna rostla i ve třetím čtvrtletí nad průměrem trhu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.