Rizika » Teorie a praxe » Prokázané pojistné podvody opět překročily půl miliardy

Prokázané pojistné podvody opět překročily půl miliardy

27.2.2009, Teorie a praxe, ČAP

Prokázané pojistné podvody opět překročily půl miliardy

Statistiky České asociace pojišťoven (ČAP) potvrdily, že členské pojišťovny berou boj s podvodníky vážně. Jejich specialisté prokázali za loňský rok případy pojistného podvodu v hodnotě více než půl miliardy korun.


Celkový počet vyšetřovaných případů vzrostl proti předcházejícímu období o 5,7 %.

V průběhu roku 2008 šetřily pojišťovny téměř 5 tisíc případů, u kterých panovalo důvodné podezření, že se jedná o pojistný podvod. Ve srovnání s rokem 2007 došlo k mírnému poklesu počtu vyšetřovaných událostí především u pojištění majetku. Statistiky naopak evidují nárůst v oblasti pojištění vozidel. „Za těmito výkyvy stojí fakt, že v loňském roce nedošlo k žádným významnějším živelním pohromám. Ty zpravidla přinášejí vysoké škody v oblasti pojištění majetku. V jejich rámci obvykle detekujeme zvýšené procento pokusů o pojistný podvod,“ říká Ondřej Karel, specialista sekce prevence pojistného podvodu ČAP.


V přehledu šetřených případů pojistných podvodů stále vede pojištění motorových vozidel. Za loňský rok provedly pojišťovny v rámci této oblasti více než 3,5 tisíce šetření, na jejichž základě uchránily před neoprávněným vyplacením téměř 350 milionů korun. Ve spolupráci s Policií ČR se pojišťovnám také podařilo úspěšně odhalit hned několik organizovaných skupin pachatelů, které se specializovaly na páchání pojistných podvodů právě v oblasti pojištění vozidel.


Zvýšený počet případů pojistného podvodu byl již poněkolikáté zaznamenán také v segmentu životního pojištění, kde často dochází k velmi kuriózním případům sebepoškozování.


V posledních letech dosahují aktivity pojišťoven týkající se potírání pojistného podvodu vysokého standardu. Součinnost všech složek činných v těchto záležitostech je zásadní pro celou společnost - v případě neodhalení těchto protizákonných praktik má totiž neoprávněně vyplacené pojistné plnění dopad na všechny poctivé klienty. ČAP proto dlouhodobě usiluje o maximální využití informačních technologií v boji proti podvodníkům, a to ve všech oblastech pojištění.


„Pojistný podvod je latentním trestným činem a jeho skutečný rozsah tedy nelze zjistit. Přesto vnímáme, že dochází k nárůstu prokazatelných pokusů o obohacení formou pojistného podvodu. Tyto pokusy jsou navíc čím dál sofistikovanější a promyšlenější. Pojišťovny na ně ale reagují a neustále vyvíjejí nová systematická opatření, pomocí nichž se jim daří pojistné podvody odhalovat,“ uvádí Ondřej Karel z České asociace pojišťoven a dodává: „Důležitá je i podpora legislativy, která by neměla otevírat prostor pro působení podvodníků. Naopak by měla poskytnout dostatek zákonných prostředků pojišťovnám pro to, aby byly schopny riziku podvodu čelit a eliminovat je.“

 

Klikněte pro zvětšení, statistika pojistného podvodu za rok 2008, opojištění.cz

Zdroj: ČAP

Zdroj: ČAP

Facebook Twitter

Související články

09.02.2009ČAP: chyby a omyly v pojištění majetku
05.02.2009ČAP: Únor opět ve znamení pojištění
28.01.2009Česká pojišťovna odhalila pojistné podvody za 274 miliónů
26.01.2009ČSOB Pojišťovna: pojistné podvody za čtyřicet miliónů
26.01.2009Do pojistných podvodů jsou mnohdy zapojeni i lékaři

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.