Rizika » Pojišťovny bojují s pojistnými podvody, policie jich objasnila o 15 % více než loni

Pojišťovny bojují s pojistnými podvody, policie jich objasnila o 15 % více než loni

1.8.2011, Rizika

Pojišťovny bojují s pojistnými podvody, policie jich objasnila o 15 % více než loni

V letošním roce objasnila policie 57,3 % pojistných podvodů, což je o 15 % více než loni. Pojišťovny se tomuto druhu kriminality každoročně aktivně brání, spolupracují s detektivními agenturami a vytvářejí přehledné evidence podvodů. Nejproblematičtějším regionem je letos Praha a Středočeský kraj.

Léto a období dovolených je tradičně obdobím vyšší aktivity pojistných podvodníků. Pojišťovny evidují nárůst pojistných podvodů především u pojištění vozidel, přičemž nejvíce těchto skutků je spácháno v rámci havarijního pojištění. Za nárůstem zjištěných podvodů stojí podle odborníků kromě většího počtu skutků také jejich efektivnější odhalování.


Pojistné podvody evidujeme u všech rizik, která pojišťujeme. Doménou podvodníků však stále zůstává pojištění vozidel, u kterého od začátku letošního roku registrujeme 5% meziroční nárůst. Nejvíce případů evidujeme každoročně před Vánocemi a před letními dovolenými,“ uvedl David Nastoupil, vedoucí úseku likvidace Triglav pojišťovny. „Díky neustálému zkvalitňováni likvidace se nám daří podvody lépe odhalovat. Osvědčila se nám například finanční motivace našich zaměstnanců k odhalování podezřelých škodních událostí,“ doplnil Nastoupil.


Pojištění vozidel jako nejčastější cíl podvodníků potvrzují i statistiky Policie České republiky. „Mezi nejčastější typy pojistné kriminality patří i v letošním roce pojistné podvody v souvislosti s pojištěním vozidel. Mírně roste také množství pojistných podvodů souvisejících s pojištěním osob, zejména zdravotním pojištěním,“ informoval Jaroslav Ibehej z Preventivně informačního odboru Policie ČR. „K měsíci červnu letos evidujeme celkem 213 vyšetřovaných pojistných podvodů. Jejich objasněnost činila 57,3 %, což je oproti minulému roku 15% nárůst,“ dodal Ibehej.


Nejproblematičtějším regionem je z hlediska pojistných podvodů hlavní město Praha a na druhém místě se v počtu podvodů umístil Středočeský kraj. Podle Policie ČR je v těchto regionech počet zjištěných trestných činů o polovinu vyšší než v případě ostatních krajů. Nejnižší počet pojistných podvodů je letos k měsíci červnu registrován v Karlovarském kraji a na Vysočině.


Pojišťovny se podvodům aktivně brání prostřednictvím kvalitní evidence všech skutků, zúčastněných osob a vozidel. Běžná je spolupráce s detektivními agenturami, které zajišťují šetření podvodů jak v České republice, tak i v zahraničí.

K odhalování pojistných podvodů aktivně přispívá i činnost asociací sdružující pojistitele. „V letošním roce plánujeme spustit speciální systém pro automatické rozpoznání některých druhů pojistných podvodů nad daty z pojištění motorových vozidel, v budoucnu bude fungovat napříč celým trhem s pojistkami,“ doplnil Ondřej Karel z České asociace pojišťoven.

Facebook Twitter

Související články

28.07.2011UNIQA: počet podvodů sice klesl, ale vzrostla jejich hodnota
27.07.2011Pojistné podvody, podvodné žádosti o hypotéky…počty rostou
22.07.2011U Kooperativy se množí podvody s falešnými lékařskými zprávami
20.07.2011Česká pojišťovna odhalila v tomto roce pojistné podvody za 150 milionů korun
20.07.2011Křivka pojistných podvodů míří strmě vzhůru

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.