Rizika » Nové technologie přinášejí neobvyklé škody. Na vině bývá lidský faktor, někdy ale selže i technika

Nové technologie přinášejí neobvyklé škody. Na vině bývá lidský faktor, někdy ale selže i technika

23.10.2014, Rizika, Allianz

Nové technologie přinášejí neobvyklé škody. Na vině bývá lidský faktor, někdy ale selže i technika

Nové technologie nám mají usnadnit život, bohužel ne vždy se to podaří na sto procent. Kromě zjednodušení určitých úkonů s sebou totiž přinášejí vyšší riziko různých úrazů a nehod – právě kvůli jejich novosti a tedy i nutnosti naučit se nové postupy. Týká se to některých inovací v oblasti medicíny, ale samozřejmě nejen jich.

„Setkali jsme se s případem z dermatologie, kdy ošetřující lékař při laserovém odstraňování pigmentových skvrn pacientku popálil, protože si špatně nastavil přístroj,“ uvedl Roman Tichý z likvidace pojistných událostí občanů a podnikatelů Allianz pojišťovny. Podobná nehoda podle něj neminula ani jistého pacienta oční kliniky. V důsledku špatného nastavení přístoje u něj při operaci šedého zákalu došlo ke komplikacím, a značně se tak prodloužila doba rekonvalescence.

Kromě selhání lidského faktoru je někdy při nehodách zahrnujících nové technologie na vině i přílišná vynalézavost. „Při revizi chemických nádrží nepoužil technik žebřík a do výšky 10 metrů lezl po vývodech vedoucích z nádrže. Uklouzl a při pádu poškodil potrubí. Firma za to nárokovala milionové odškodné, protože musela přerušit provoz,“ vzpomíná Tichý.

Při výše uvedených nehodách hrál vždy svou roli člověk, někdy však stačí, aby se novinky z oblasti vědy a techniky zkrátka porouchaly - a i v těchto případech může jít ztráta do statisíců. Příkladem je čtvrtmilionová škoda na mikroskopu významného českého výzkumného ústavu.

Allianz

Zdroj: Allianz

Facebook Twitter

Související články

21.10.2014Allianz: nebezpečí nečíhá jen v komínech,riziko představují i sousedé a pěstírny konopí
20.10.2014Turisté mají smůlu, riziko eboly nelze pojistit
16.10.2014Allianz: Odhalené pojistné podvody jsou v objemu o padesát procent větší než vloni
09.10.2014Náš život stojí podle Allianz pětkrát víc, než před 20 lety!
07.10.2014Nové autopojištění Allianz nabízí nejvyšší limit plnění na trhu
02.10.2014Do školy na kole? Podle Allianz jde o nejnebezpečnější způsob dopravy!
29.09.2014Statistika Allianz varuje: říjen je měsícem nejčastějších dětských úrazů
24.09.2014České domácnosti bohatnou nejpomaleji z postkomunistických zemí, odhalila studie Allianz

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.