Rizika » Náklady za poškození životního prostředí lze hradit z pojištění

Náklady za poškození životního prostředí lze hradit z pojištění

9.4.2009, Rizika, DŠ

Náklady za poškození životního prostředí lze hradit z pojištění

Ekologie a ochrana přírody je v současné době pro řadu firem velmi aktuální téma. Zásadní změnu do vnímání rizik přinesl zákon č.167/2008 Sb. o předcházení ekologické újmě a její nápravě platný od 17.8.2008. Mnoho významných společností však tuto oblast zatím velmi podceňuje a nepřipouští si, že by jim mohl hrozit konflikt s příslušnými správními orgány. Náklady na nápravná opatření, které Česká inspekce životního prostředí ukládá za nedodržení zákonem stanovených podmínek, však mohou být velmi vysoké.

Řešením je pojištění

Pojišťovny na českém trhu nyní nabízejí možnost se pojistit i proti těmto neočekávaným výdajům. Nabízejí totiž pojištění ekologické újmy. Ale pozor, pojištění újmy na životním prostředí nehradí společnosti pokutu či penále udělenou příslušným státním orgánem, ale náklady, které musí společnost vynaložit na záchranu či vybudování jiné lokality, pokud nelze původní zničenou lokalitu vrátit do původního stavu.

Jednou z podmínek pro uplatnění řádného pojistného plnění z tohoto pojištění je, že povinnost vynaložení těchto nákladů je podmíněna úředním rozhodnutím jakékoli třetí osoby.

S pojištěním újmy na životním prostředí dokážou firmám dobře poradit makléři, kteří umí veškerá rizika odborně posoudit. Většina z nich je součástí velkých firem, jako je například INSIA.

První postižené firmy

Společnost CZ Golf Investment musí opravit za téměř čtyři miliony korun zanedbaný rybník v Ludvíkovicích, kam se budou převážet ohrožené druhy živočichů z míst, kde se může těžit či stavět. Nařídila jí to inspekce životního prostředí jako trest za to, že firma při budování golfového hřiště zlikvidovala lokalitu ohrožených obojživelníků a plazů. Firma s trestem souhlasí.

Zdroj: DŠ

Facebook Twitter

Související články

02.02.2009Řízení rizik a pojištění v České republice

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.