Rizika » Mezinárodní konference o kyberbezpečnosti nám pomohla nahlédnout do probíhající IT války

Mezinárodní konference o kyberbezpečnosti nám pomohla nahlédnout do probíhající IT války

18.2.2016, Rizika, oPojištění.cz

Mezinárodní konference o kyberbezpečnosti nám pomohla nahlédnout do probíhající IT války

Mezinárodní konference kybernetické bezpečnosti přilákala do Prahy mnoho odborníků na tuto problematiku. Ve vile Grébovka se sešli právníci, IT experti, ředitelé odborných firem i zástupci pojišťoven. Jaký je jejich názor na současnou roli státu a soukromých firem při potírání kyberzločinů?

Konferenci zaměřenou na země V4 (Visegrádské čtyřky) organizoval i letos Pražský institut bezpečnostních studií ve spolupráci s pojišťovnou AIG. Konference si kladla za cíl rozvířit diskusi o výzvách a vhodných strategiích souvisejících s kybernetickou bezpečností státních a soukromých organizací, které spravují rozsáhlé databáze osobních údajů.

To, že je kyberbezpečnost státu i soukromých organizací velmi důležitá, nemusel již nikdo na konferenci zmiňovat. S neustále rostoucím počtem kybernetických útoků, jak v zahraničí, tak v České republice, je fakt její důležitosti nesporný. Naopak se řešily způsoby, jakými je nutno ztrátě dat a tím i finančních prostředků, předcházet a jak je potom řešit.

Jak pro komerční subjekty, tak pro státní instituce, je nezbytné, aby se naučily svá data ohodnotit, určit kdo k nim má přístup a podle toho je i ochránit, případně pojistit. Je tedy třeba si odpovědět na tyto otázky:

  1. Jaký druh informací vlastním?
  2. Kde jsou data uložena?
  3. Kdo k nim má přístup?
  4. A kdo by k nim měl mít přístup?

Otázky možná zní banálně, ale praxe ukazuje, že opravdu velké množství krádeží dat je zaviněno tak zvanými insidery. Tedy vlastními zaměstnanci, či třetími osobami najatými na určitý úkol. Tento problém řeší státní i soukromé organizace. Více jak 25% informačních úniků je způsobeno kontraktory a zaměstnanci, kteří mají přístup tam, kam by neměli. Dalších více jak 30% je zaviněno nedostatečnou internetovou gramotností lidí, kteří například otevřou podvodný odkaz, přílohu v mailu a podobě naletí útočníkovi. Ten pak skrze infikovaný HW data odcizí. Problémem je také často ztráta samotného zařízení, v němž data jsou.

Pojišťovna AIG na konferenci rovněž představila další možnost jak s hackery bojovat a to prostřednictvím pojištění. Produkt AIG CyberEdge pomáhá již napadeným společnostem s umírněním následků úniku informací a většina expertů se shodla na tom, že spolu s dostatečným zabezpečením IT systémů je i tak potřeba být připraven na úspěšný útok „pirátů“. Ti jsou, jak poznamenal i ředitel Národního ústavu pro počítačovou bezpečnost, vždy krok před vyšetřovateli a IT specialisty.


Čtěte také: Odborníci se shodují. Kyberbezpečnost evropských firem je pozadu


 

 

Zástupce Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB ) pro ČR také uvedl, že vláda naší země začíná brát ochranu českého kyberprostoru velmi vážně. Sami vládní představitelé v posledních měsících zakouší na vlastní kůži, jak mohou být útoky nebezpečné, například při zveřejňování jejich elektronické pošty. Stejně jako stát disponuje armádou a policisty, je nutné, aby v jednadvacátém století vytvořil obranu i v oblasti informačních systémů. Spolupráce s NCKB, je jen prvním krokem na této nekončící cestě. Jedině neustálý monitoring systémů a včasné zásahy vycvičených expertů mohou odvrátit hrozby v podobě útoků na infrastrukturu našeho státu. Když se ztratí data o uživatelích seznamky, je to jistě problém, pokud ale útočníci vyřadí elektrorozvodné sítě, jedná se již o bezpečnost samotných obyvatel. Tento případ se například stal nedávno na Ukrajině.


Více čtěte zde: Hackeři vyřadili elektrickou síť pomocí viru


 

Lidská práva existují i ve virtuálním prostoru a stát za ně nese odpovědnost, ať chce nebo ne. Právo na soukromí, ochranu osobních dat i práv lidských je nutno bránit na všech bitevních polích, kybernetická nevyjímaje.

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

07.01.2016Hackeři vyřadili elektrickou síť pomocí viru
04.12.2015Počítačoví hackeři zaútočili na australský superpočítač. Škody jdou do milionů dolarů.
16.10.2015Hackeři ve Velké Británii vykradli bankovní konta za 732 milionů
07.10.2015Hackeři ukradli údaje platebních karet hostů hotelů Donalda Trumpa
30.09.2015Hackeři získali miliony otisků prstů amerických federálních zaměstnanců
29.01.2016Blíží se mezinárodní konference o kybernetické bezpečnosti

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.