Rizika » Kybernetické útoky i bezpilotní letouny ohrožují bezpečnost letadel

Kybernetické útoky i bezpilotní letouny ohrožují bezpečnost letadel

8.12.2014, Rizika, Business Insurance

Kybernetické útoky i bezpilotní letouny ohrožují bezpečnost letadel

Počet smrtelných leteckých nehod dlouhodobě klesá a sazby pojistného se snižují. Na obzoru jsou ale nová rizika, která mohou velmi ovlivnit letecké společnosti. Patří mezi ně kybernetické útoky, ale také bezpilotní letouny, které jsou řízené počítačem.

Technické pokroky v designu a leteckých navigačních systéme pomohly snížit pravděpodobnost úmrtí při leteckých neštěstí, ale závislost na počítačích představuje nové typy rizik.

"Kyber terorismus může nahradit únosy nebo bombové atentáty, a stane se tak zbraní při útocích proti leteckým společnostem," uvedla německá pojišťovna Allianz. Mezinárodní asociace letecké dopravy pracuje na zlepšení kybernetické bezpečnosti, včetně nástrojů, které pomohou zmírnit rizika v IT systémech.

"Letectví značně spoléhá na počítačové systémy v pozemním i letovém provozu a řízení letového provozu, a víme, že jsme cíl," uvedl generální ředitel IATA Tony Tyler na konferenci v říjnu.

Bezpilotní letouny jsou dalším rizikem

Další potenciální hrozba pochází z komerčních bezpilotních letounů, jejichž využití se stále rozšiřuje například v práškování, zpravodajství a sportovních akcí, a pro které neexistuje žádná standardní mezinárodní regulace.

"Potenciální rizika jsou zřejmá, a to jsou konkrétně kolize nebo škody ze třetích stran či poškození a výsledná odpovědnost," řekl Allianz.

Nebe se začíná přeplňovat, IATA odhaduje kolem 16 miliard cestujících v roce 2050, ve srovnání s 3,3 miliardami  v roce 2014.

Zvýšení bezpečnosti tlačilo pojistné leteckých společností dolů až do letošního roku, kdy se očekávají ztráty včetně dvou Malajsijských linek na rekordních 800 milionů dolarů.

Technologie hraje významnou roli ve stálém snižování počtu úmrtí, na méně než dva na 100 milionů cestujících, na komerční lety z 133 v roce 1960, ale to je také dané zvyšováním nákladů na letadla a hodnoty pohledávek.

Allianz odhaduje, že se během příštích pět let zvýší pojistná hodnota leteckých flotil na více než jeden bilion dolarů během příštích pěti let oproti 900 miliardám dolarů v současné době.

Technologie, zejména zvyšující se automatizace v moderních letadlech, byla také od roku 2009  pod dohledem, a to zejména kvůli letu Air France 447, po tom, co piloti ztratili nad letem A330 z Brazílie do Francie kontrolu při letu.

Piloti potřebují další školení, pokud systémy selžou, řekl Allianz. "Je třeba provést další zlepšení, a to zejména zbavit se pasivity v kokpitu v důsledku automatizace."

Německá pilotní skupina také volá po větší odborné přípravě a kontrole při „ručním“ létání, kdyby měli být piloti trénovaní, pokud počítač selže.

Business Insurance

Zdroj: Business Insurance

Facebook Twitter

Související články

24.07.2014Válečné riziko letu MH17 bylo pojištěno u Lloyd´s - Atrium Syndicate 609
21.07.2014Spadlý malajsijský boeing pojistila Allianz
18.07.2014Malajsijské letadlo na Ukrajině sestřelila raketa, potvrdily to satelity
26.06.2014Ztracený boeing letěl až do pádu na autopilota. Pátrání se posouvá na jih
13.06.2014Příbuzní cestujících z letu MH370 odmítají milionové odškodné
28.04.2014Pátrání po zmizelém boeingu vstupuje do další fáze
17.03.2014Zmizelý boeing Malaysia Airlines letěl dalších sedm hodin

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.