Rizika » Kudy raději nejezdit? Allianz Automapa přináší seznam nových rizikových míst pro motoristy

Kudy raději nejezdit? Allianz Automapa přináší seznam nových rizikových míst pro motoristy

27.3.2015, Rizika, Allianz

Kudy raději nejezdit? Allianz Automapa přináší seznam nových rizikových míst pro motoristy

První jarní víkend se do statistik dopravní nehodovosti v Česku zapsal tragicky. Na silnicích zemřelo 10 lidí, nejvíce od začátku letošního roku. Aby podobných černých víkendů nepřibývalo, přináší nyní dopravně-bezpečnostní projekt Allianz pojišťovny seznam deseti nových nebezpečných míst na silnicích v ČR, která odhalil loňský rok. Kde zpomalit, nebo kterým místům se raději zcela vyhnout, radí Allianz Automapa řidičům již pět let.

 

Stejně jako v předchozích letech vychází i aktuální žebříček nejnebezpečnějších míst z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Nejde tedy o analýzu nehodovosti klientů Allianz pojišťovny, ale o podrobnou celorepublikovou studii s komplexní metodikou. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

 

„Pro určení pořadí závažnosti kritických lokalit je klíčových několik kritérií: zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Roman Ventura z Allianz nadačního fondu.

 

Na základě uvedených kritérií Allianz pojišťovna pravidelně vyhodnocuje nejrizikovější místa v jednotlivých regionech Česka. Statistiku doplňuje o seznam nových rizikových míst za uplynulý rok, a právě nyní přináší seznam těch nejkritičtějších, která se na českých silnicích nově objevila během roku 2014. Jedním z důležitých kritérií aktuálního seznamu je tedy i to, že se tyto rizikové úseky neumístily v předchozích žebříčcích Allianz Automapy. A ve kterých regionech loni přibylo nejvíce rizikových lokalit?

 

Z top desítky nejhorších úseků se v roce 2014 objevila hned tři nová kritická místa ve Středočeském kraji a tři v kraji Královéhradeckém. Aktuální statistika nepotěší ani motoristy z kraje Zlínského, Pardubického, Jihomoravského a Jihočeského. Zde všude se v minulém roce objevily nové úseky se statisticky významnou nehodovostí.

 

 

Vůbec nejnebezpečnější místo přitom nalezneme ve Středočeském kraji u obce Břežany I poblíž Kolína. Jde o křižovatku na silnici I/12 cestou do Velimi, kde během tří loňských dopravních nehod přišel jeden člověk o život a dva se těžce zranili. Jako druhý nejnebezpečnější úsek se do nehodových statistik za rok 2014 zapsala táhlá zatáčka na silnici E50 ve Zlínském kraji v katastru obce Staré Hutě. Minulý rok zde tři lidé utrpěli těžká zranění. Na třetím místě se podle metodiky Allianz Automapy ocitla lokalita na hlavní silnici (E67) mezi Hradcem Králové a Předměřicemi nad Labem. V loňském roce se zde stalo osm dopravních nehod, při kterých se těžce zranilo osm lidí.

  

Nová kritická místa českých silnic na základě analýzy policejních statistik pro rok 2014

tabulka_silnice_allianz

Zkratky : SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění. Z tabulky je zřejmé, že vliv na pořadí má kombinace mnoha faktorů, vylučujících náhodu.

 

„Některé lokality se nacházejí na dlouhodobě problematických silničních úsecích (například silnice I/33 a I/35 v Královéhradeckém kraji, lokalita na silnici I/3 na Benešovsku ve Středočeském kraji, případně lokalita na silnici I/50 ve Zlínském kraji) a jsou velmi blízko k dříve identifikovaným nehodovým lokalitám. Ukazuje se tak, že tyto úseky je třeba z hlediska sanačních opatření řešit jako rozsáhlý celek,“ komentuje celorepublikové výsledky dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby, která se na vzniku Allianz Automapy podílí.

 

mapa_smrt_zdaneni_allianz

 

Allianz Automapa však nezůstává pouze u statistik. Ve spolupráci s Allianz nadačním fondem tato iniciativa i vybrané nehodové úseky opravuje a přispívá tak ke snížení nehodovosti v daných lokalitách. Prozatím byly opravené tři úseky – naposledy to bylo nebezpečné místo u Lhoty pod Libčany v Královéhradeckém kraji, předtím lokalita u Toužetína na Lounsku a v Milíně na Příbramsku. Další budou následovat.

 

Allianz_mapa-umrti_2

Allianz_mapa-umrti_3

 

Allianz

 

 

 

 

Zdroj: Allianz

Facebook Twitter

Související články

05.03.2015Novým ředitelem individuálního a leasingového autopojištění Allianz se stal Karel Platl
10.02.2015Allianz má na internetu nové autopojištění. Výsledný produkt si motoristé sestaví sami
23.02.2015Jednodenní autopojištění „Chori nori“ dává mladým Japoncům větší šanci řídit auta
14.01.2015Nový portál Googlu umožní porovnávat pojistky pro automobily
03.11.2014Smyk, havárie, nepojízdné auto. Jak vám mohou pomoci asistenční služby?
14.11.2014Autopojištění Allianz pojišťovny obsadilo první místo v soutěži Banka roku 2014

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.