Pojišťovny » Zajišťovny » Swiss Re: Pojistné trhy rozvojových zemí vzrostou do roku 2020 o dvojnásobek

Swiss Re: Pojistné trhy rozvojových zemí vzrostou do roku 2020 o dvojnásobek

27.2.2015, Zajišťovny, Swiss Re

Swiss Re: Pojistné trhy rozvojových zemí vzrostou do roku 2020 o dvojnásobek

Na rozvojových trzích roste poptávka po kvalitnějších zdravotnických službách. Spolu s rostoucí úrovní obyvatelstva stoupají logicky i jejich nároky na služby ve zdravotnických zařízeních. Soukromé zdravotní pojišťovny jsou na uspokojení této zvýšené poptávky připraveny a budou hrát klíčovou roli při budování udržitelných národních systémů zdravotní péče.

 

Hlavní hnací silou poptávky po lepších službách ve zdravotnictví jsou vyšší příjmy, říká poslední studie švýcarské zajišťovny Swiss Re: Udržení zdraví na rozvojových trzích: insurance can help.

Studie ukazuje, že pojišťovnický průmysl je dostatečně vybaven a připraven na zvýšení zdravotních výdajů pro potřeby jednotlivce, což se může stát důležitým pilířem udržení dostatečného zajištění zdravotní péče.

 

Rozvojové země poskytují finance na zdravotní ošetření z vládních zdrojů, plněných daněmi z příjmu a od soukromých osob, které často významně přispívají ze svých úspor.

Nicméně, spoleh na tyto dva příjmy se stává stále více riskantní. Spolu s tím roste tlak na veřejné financování a zájem o pokročilejší technologie a služby, tlačí ceny stále výše.

 

Výhody soukromého zdravotního pojištění (dále jen „SZP“)

„SZP zajišťuje finanční ochranu proti budoucím nákladům na péči převyšující běžně placené pojistné a odlehčuje od velkých jednorázových zásahů do soukromého spoření. Spotřebitelé budou stále více SZP nakupovat, protože poskytuje prostředky na zaplacení vyšší úrovně zdravotnických služeb, které potřebují“ říká Kurt Karl, hlavní ekonom Swiss Re. SZP rovněž nabízí spotřebitelům větší výběr, pokud jde o místo ošetření, druh ošetření a úroveň léčby.

 

Pro vládu má SZP potenciál stát se hlavním zdrojem výdajů na zdravotní péči nicméně, je zatím příliš málo využívané. V roce 2012, SZP pokryla méně než 10% z celkových výdajů na zdravotní péči na hlavních rozvojových trzích.

 

Na straně nabídky, může SZP přinést inovace v celém zdravotnickém řetězci, včetně vývoje produktů, prodeje, distribuce, upisování, platebních systémů a služeb pro zákazníky, což povede k lepším službám za nižší ceny. „Pojišťovacím společnostem se podařilo získat nové klienty hlavně s využitím nových technologií a cen produktů v souladu s ochotou a schopností splácet,“ říká Clarence Wong, spoluautor studie.

 

Například v roce 2014, vznikl v Nigérii mobilní systém zdravotního pojištění s názvem Y'ello Health. Účastníci zaplatí cenově dostupný poplatek prostřednictvím mobilního telefonu a získají tak krytí základní ambulantní péče a menších chirurgických zákroků. Tento systém přinesl významný pokrok v dostupnosti zdravotního pojištění v Nigérii, zejména ve venkovských oblastech, kde je dostupnost nedostatečná.

 

Růst zdravotního pojištění na rozvojových trzích. (v mil. Dolarů)

 

 

Pojištění 2013E

Pojištění 2020F

Doplňková pojištění

Reálný roční růst

Rozvojové země

36

78,8

42,8

9,60%

Jižní Amerika

14,9

25,3

10,4

6,20%

Centrální a Východní Evropa

4,3

6,2

1,9

5%

MENA

7,4

15,6

8,2

9,70%

Rozvojové části Asie

9,4

31,8

22,4

15,40%

Svět

1005,2

1475,7

470,5

3,20%

MENA=Střední východ and Severní Afrika. E=odhady, F=předpovědi Zdroj: National insurance regulators, Swiss Re Economic Research & Consulting.

 

Odvětví SZP je v různých rozvojových zemích, v různých fázích vývoje. Vliv mají různé struktury vnitrostátních systémů zdravotní péče a zdravotnické infrastruktury. Na rozvojových asijských zemích, dosahují prognózy růstu až o 15,4% ročně v letech 2015 až 2020.

V Jižní Americe, rostlo tempo o 6,8%, od roku 2003 až do 2013, a podle prognóz bude průměrný růst 6,2% do roku 2020.

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj:Swiss Re

 

Zdroj: Swiss Re

Facebook Twitter

Související články

17.12.2014Swiss Re: škody po globálních katastrofách stály v roce 2014 celkem 34 mld. dolarů
11.09.2014Swiss Re byla určena jako leader pojišťovacího sektoru v roce 2014
27.08.2014Swiss Re: Pojistné ztráty z katastof stály za první pololetí celkem 21 miliard dolarů
25.11.2014Výhled zajišťovny Swiss Re pro rok 2015: pro pojišťovny růst příležitostí i v obtížném prostředí
11.08.2014Výsledky za  druhé čtvrtletí 2014: Swiss Re, Munich Re

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.