Pojišťovny » Zajišťovny » Munich Re: Ekonomické škody po přírodních katastrofách v 1. pololetí 2014

Munich Re: Ekonomické škody po přírodních katastrofách v 1. pololetí 2014

14.7.2014, Zajišťovny, Munich Re

Munich Re: Ekonomické škody po přírodních katastrofách v 1. pololetí 2014

Přírodní katastrofy nezpůsobily za první pololetí roku 2014 celosvětově vysoké ztráty. Celkové ekonomické ztráty činily 42 miliard dolarů. Pojistné náklady na konci června - 17 miliard dolarů - byly výrazně nižší než průměr za posledních deset let. Naštěstí byl i počet úmrtí způsobených přírodními katastrofami  poměrně nízký. Nicméně, ke konci roku může počasí ovlivnit přírodní fenomén El Niño.

Během první poloviny roku zemřelo v důsledku přírodních katastrof 2700 lidí, což je mnohem nižší číslo než je v první polovině roku standardní. Došlo k asi 490 významným přírodním katastrofám. Nejvyšší ekonomické ztráty vznikly v USA (35%), poté následovala Evropa a Asie (30% každý).

"Samozřejmě, že to je dobrá zpráva, že přírodní katastrofy byly dosud poměrně mírné," řekl Torsten Jeworrek, člen představenstva zodpovědný za globální zajišťovací činnost Munich Re. "Ale neměli bychom zapomínat, že nedošlo k žádné změně v celkové rizikové situaci. Minimalizace škod musí zůstat v popředí našich úvah."

Sněhové bouře v Japonsku a Severní Americe

Vliv ztrát bylo jasně prokázán na dvou sněhových bouří v Japonsku. Tyto únorové bouře, které postihly Tokio a zejména centrální Japonsko, přinesly celkové ztráty ve výši kolem 5 miliard dolarů a pojistné náklady celkem ve výši 2,5 miliard dolarů a byly v první polivně roku nejnákladnější přírodní katastrofou na celém světě.

Rekordní zima v Severní Americe také způsobila značné ztráty, především v důsledku extrémně nízkých teplot a hustého sněžení na mnoha částech USA a Kanady. Náklady z vánic činily v USA 3,4 miliard dolarů. Nejdražší sněhová bouře byla v prvním lednovém týdnu: škody samotné bouře činily 2,5 miliard dolarů, z nichž 1,7 miliard dolarů šlo z pojištění. V mnoha případech měla krutá zima těžký dopad na podnikání, protože firmy byly nuceny zastavit výrobu.

Podle Petera Hoppe, vedoucí výzkumného oddělení geologických rizik, existuje souvislost mezi zimními extrémy počasí na severní polokouli. "Tyto extrémy - s těžkými zimními podmínkami v Severní Americe a Asii, a mimořádně mírnou zimou napříč velkou částí Evropy - byly způsobeny významnými a dlouhými meandry v proudění," řekl Hoppe. "Vědci stále intenzivně debatují o tom, zda takové trvalé změny v proudech, a tedy i frekvence těchto extrémních a přetrvávajících povětrnostních podmínek, může v budoucnosti zvýšit změny klimatu."

Záplavy v Evropě

Mírné zimy v Evropě přispěly k rozsáhlým záplavám v Anglii, které trvaly do února. Postihly hlavně venkovské oblasti. Celkové škody zůstaly v přijatelném limitu ve výši 1,3 miliard dolarů, pojistné náklady byly 1,1 miliard dolarů. 

V květnu postihly těžké záplavy Balkán, stejně jako východ Rumunska, a způsobily značné hospodářské ztráty. Intenzivní srážky v tomto období nejsou neobvyklé, ale nížkotlaký systém Yvette vytvořil mimořádně těžké a trvalé srážky. Na mnoha místech dosáhly srážky nejvyšší úrovně od začátku měření před více než 100 lety. Vysoké hladiny řek způsobily celkové ekonomické ztráty ve výši 4 milard dolarů.

Bouřková fronta prošla přes západní Německo dne 9. června. Těžké škody byly způsobené větrem, bouří a krupobitím, zejména v okolí Düsseldorfu. Celkově pojistné ztráty činily 890 milionů dolarů a celkové škody byly asi 1,2 miliard dolarů. Fronta předtím prošla Francií a Belgií. Celkové ztráty v různých zemích se vyšplhaly na 3,1 milard dolarů, z nichž 2,5 miliard byla pojištěna.

Tornáda v USA

Sezóna tornád v USA, která vrcholí od května do července, byla více než podprůměrná. Meteorologická agentura NOAA zaznamenala ke konci června 721 tornád. V letech 2005 až 2013 byl průměr 1026. Nicméně, některá tornáda způsobila značné škody. Video ze dne 17. června ukázalo extrémně vzácné dvojité tornádo ve státě Nebraska. Dvě tornáda byla obě zařazena na druhé nejvyšší úrovni 4, s rychlostí větru nad 260 km / h, a způsobila vážné škody v malém městečku Pilger.

Sezóna tornád v USA, která vrcholí od května do července, byla více než podprůměrná. Meteorologická agentura NOAA zaznamenala ke konci června 721 . V letech 2005 až 2013 byl průměr 1026. Nicméně, některá tornáda způsobila značné škody. Video ze dne 17. června ukázalo extrémně vzácné dvojité tornádo ve státě Nebraska. Dvě tornáda byla obě zařazena na druhé nejvyšší úrovni 4, s rychlostí větru nad 260 km / h, a způsobila vážné škody v malém městečku Pilger.

Během zbytku roku budou výkyvy počasí pravděpodobně ukazovat rostoucí vliv z ENSO (El Niño Southern Oscillation) a může ovlivnit chování počasí v mnoha částech světa. V současné době to vypadá, že se bude El Niño vyvíjet na podzim.

Munich Re

Zdroj: Munich Re

Facebook Twitter

Související články

22.05.2014Munich Re: Hospodářský rozmach znamená také větší růst pojistného trhu
25.03.2014Munich Re velký zvrat v likvidaci havárie malajského letadla neočekává
05.02.2014Munich Re vykázala za rok 2013 překvapující zisk
09.01.2014Munich Re: Z přírodních katastrof byl nejničivější tajfun Haiyen  
07.11.2013Munich Re: Ve 3. čtvrtletí zisk ve výši 636 mil. eur
29.10.2013Munich Re : Přírodní katastrofy způsobily ztráty vyšší než 17 miliard eur

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.