Pojišťovny » Zajišťovny » Globální pojistné ztráty dosáhly v roce 2015 hodnoty 37 miliard dolarů.

Globální pojistné ztráty dosáhly v roce 2015 hodnoty 37 miliard dolarů.

7.4.2016, Zajišťovny, Swiss Re

Globální pojistné ztráty dosáhly v roce 2015 hodnoty 37 miliard dolarů.

Podle nejnovější studie švýcarské zajišťovny Swiss Re vyšly v loňském roce pojištěné ztráty způsobené člověkem i vlivem přírody na 37 miliard dolarů. Cože je silně pod průměrem za posledních 10 let.

Průměr celkových ztrát za posledních 10 let se pohybuje na úrovni 62 miliard dolarů. Rok 2015 si přitom vyžádal pouze polovinu. Počet událostí, které se řadí mezi katastrofy, byl v loňském roce vypočtený na 353, z nichž 198 bylo přírodních katastrof. To je nejvyšší počet přírodních katastrof v jednom roce v celé historii měření Swiss Re. 

Celkové ekonomické ztráty ze všech pohrom, včetně přírodních i umělých událostí, byly vyčísleny na přibližně 92 miliard dolarů. V roce 2014 to bylo 113 miliard. Ztráty v hodnotě 80 miliard vzikly v důsledku přírodních katastrof. Největší škody přitom způsobilo zemětřesením v Nepálu. 

Globální ekonomické pojištěné ztráty byly výrazně nižší než za průměr posledního desetiletí. Ten se pohybuje na úrovni 192 miliard dolarů. Z 37 miliard dolarů globálně pojištěných ztrát, je 28 miliard přičítáno přírodním katastrofám.

Odhadovaná ztráta u největších pojistných událostí byla určena někde mezi 2,5 miliardy a 3,5 miliardy dolarů. Ta byla způsobena dvěma velkými výbuchy v čínském přístavu Tianjin.

Největšími ztrátami trpěla Asie

Zemětřesení v Nepálu bylo největší katastrofou roku, neboť zde přišlo o život přibližně 9000 lidí. Celkové ztráty z Nepálského zemětřesení se odhadují na 6 miliard dolarů, což zahrnuje škodu uvedenou i v Indii, Číně a Bangladéši. Mezi další události, které způsobily vysoké ztráty, spadají tajfun Goni v Japonsku a záplavy v jižní Indii. 

Ze zimy do tepla

Ztráty v důsledku přírodních katastrof byly v USA velmi nízké a to hlavně kvůli velmi slabé hurikánové sezóně. V severní Americe, pochází největší škoda z poloviny února, kdy východ zasáhla silná sněžná bouře, která způsobila škodu v 17 státech. Ztráty zde tvořily 2 miliardy dolarů, hlavně kvůli prasklému vodovodnímu potrubí a námraze na automobilech a vozovkách.

I přes to byl rok 2015 nejteplejším rokem v historii měření Swiss Re. Vlny veder měly na svědomí mnoho životů po celém světě, zatímco dlouhá vedra a nedostatek srážek způsobily velká sucha a požáry v mnoha oblastech světa. USA zaznamenaly nejhorší rok na požáry od roku 1960, právě kvůli horkým a suchým podmínkám. Mezi další země s výraznými škodami v důsledku požárů patří Indonésie a Austrálie. Naproti tomu regiony, jako Indie a Velké Británii zažily naopak extrémní srážky.

V Indii, bylo město Chennai paralyzováno záplavami po nahromadění srážek, které pak spadly v jednom okamžiku ve sloupci 500 mm. Následně měla podobné problémy Velká Británie. Předběžné odhady pojištěných ztráty z povodní ve Velké Británii dosahují zhruba 2 miliard dolarů.

Zdroj: Swiss Re

Facebook Twitter

Související články

27.11.2015Swiss Re: Upevňování ekonomiky v průmyslovém sektoru roste
11.11.2015Swiss Re spolupracuje s IBM na zpracování „velkých dat“ pomocí superpočítače
12.08.2015Swiss Re je na cestě za dosažením finančního cíle
01.07.2015Swiss Re: Světové pojišťovnictví v roce 2014 rostlo
27.07.2015Případů stažení potravinových výrobků z trhu prudce přibývá, varuje Swiss Re!
17.12.2014Swiss Re: škody po globálních katastrofách stály v roce 2014 celkem 34 mld. dolarů
27.02.2015Swiss Re: Pojistné trhy rozvojových zemí vzrostou do roku 2020 o dvojnásobek
09.06.2015Swiss Re: Většina Evropanů nemá dostatečné zajištění invalidity

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.