Pojišťovny » UNIQA loni prokázala pojistné podvody za 55 milionů korun

UNIQA loni prokázala pojistné podvody za 55 milionů korun

18.2.2015, Pojišťovny, UNIQA

UNIQA loni prokázala pojistné podvody za 55 milionů korun

Loni bylo v UNIQA pojišťovně řešeno celkem 549 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod, tedy přibližně o třináct procent více než v roce 2013. Celkem zabránili loni vyšetřovatelé UNIQA pojišťovny ztrátě 55 milionů korun. Nejvýraznější nárůst v počtu podvodů připadl tentokrát na segment pojištění osob, největší část prokázané hodnoty ale připadá na pojištění majetku.

 

Nejvíce případů podvodů bylo prokázáno v pojištění osob. Ty se podílely na celkovém počtu sporných událostí celými 46 % (meziročně plus 126 %). Jejich hodnota byla vyčíslena na 8,5 milionu korun. Klienti nejvíce zneužívají denní dávky za dobu pracovní neschopnosti a denní odškodné za dobu léčení úrazu. Dotyční čerpají pojistné plnění, ale současně chodí do práce. Mimořádný nárůst je dán i výrazným zvýšením zájmu o tento druh pojištění v posledních letech. Dále se stále častěji vyskytuje uplatnění nároku z fiktivních úrazů s falešnými lékařskými zprávami. Někteří podvodníci uvádějí do zdravotní dokumentace nebo do pojistných smluv nepravdivé údaje záměrně už při vstupu do pojištění.

 

  • Prokázaná hodnota podvodů vzrostla meziročně o 130 %
  • Nejvíce přibylo podvodů s majetkovými škodami
  • Roste podíl podvodů z pojištění osob

 

Hodnota škod s indiciemi pojistného podvodu byla loni nejvyšší v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti (absolutně bezmála 35 milionů korun, cca 64 % z celkové sumy podvodných aktivit). Meziročně narostl téměř o 170 % včetně několika velkých kauz. V tomto segmentu bojuje UNIQA zejména s nadhodnocováním vzniklých škod a paděláním pořizovacích dokladů k poškozeným nebo odcizeným předmětům. Nejvíce se tak děje u vodovodních škod, u požárů a u vloupání.

Až třetí místo co do doložené hodnoty podvodů náleželo loni pojištění vozidel. Po delší době počet takových případů výrazněji klesl (- 27 %). UNIQA uchránila v tomto segmentu 6,75 milionu korun. Průměrná hodnota jednoho případu činila téměř třicet tisíc korun.

Na v předchozích dekádách historicky velmi „oblíbenou“ sféru podvodníků v pojištění přerušení provozu a pojištění přepravy loni připadla prokázaná hodnota necelých pěti milionů korun.

Více než 30 % odhalených pokusů bylo nebo dosud je šetřeno v rámci trestních řízení.

UNIQA

Zdroj: UNIQA

Facebook Twitter

Související články

11.02.2015UNIQA: Trendy v oblasti nehod vozidel podle statistik posledních let
29.01.2015Startuje TV reklamní kampaň UNIQA pojišťovny
27.01.2015ČAP: Neživotní pojištění posiluje
07.01.2015UNIQA přináší nové pojištění pro živnostníky a podnikatele BALPO

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.